Brazílie postaví první plovoucí solární elektrárnu na hladině nádrže vodní elektrárny

3. 6. 2016

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 02.06.2016
  • Zdroj: CIMM

Projekt plovoucí solární elektrárny byl spuštěn na přehradě Balbina v Amazonii. Solární elektrárna využije vodní plochy nádrže stávající vodní elektrárny. Nová elektrárna by měla dosáhnout výkonu 5MW a první dodávky energie by měly začít ještě letos.

ilustrační obrázekElektrárnu postaví brazilská společnost Sunlution ve spolupráci s největším latinskoamerickým výrobcem elektromotorů, s brazilskou společností WEG, http://www.czechtrade.cz/sluzby-2014/informacni-servis/novinky/brazilska-spolecnost-weg-nejvetsi-latinskoamericky-33764/, na vodní nádrži patřící společnosti Eletronorte.

Projekt vznikl v rámci výzkumného programu společnosti Eletronorte a instalace plovoucích slunečních panelů společností Sunlution se zaměří také na optimalizaci operací dvou zdrojů energie, vodní a sluneční, v rámci jedné infrastruktury.

Kromě společností Sunlution a WEG se na projektu podílejí také tyto univerzity a výzkumná centra: Universidade Federal do Amazonas (UFAM), Universidade Federal de Pernambuco (UFPE), Fundação de Apoio ao Desenvolvimento da UFPE (FADE) a Fundação de Apoio Rio Solimões (UNISOL).

Výstavba elektrárny je rozložena do třech etap v rámci 36 měsíců. Do konce roku 2016 bude instalován 1 MW výrobní kapacity, zbývající 4 MW v posledních 12 měsících.

Kvůli účasti na projektu se Sunlution spojila s francouzským výrobcem plovoucích solárních panelů Ciel et Terre International. Jejich společný podnik Ciel et Terre Brasil se hodlá zapojit do veřejných dražeb na dodavatele solární energie a již letos by měl otevřít výrobní závod v Brazílii.

Myšlenka podniku je využit stávajících vodních elektráren k výrobě solární energie. Výhodou je již vybudovaná infrastruktura, tedy nejsou nutné další investice do připojení k elektrické síti, které jsou jinak obvyklé u projektů nových solárních elektráren.

Dle vládních odhadů dosahuje v Brazílii potenciál k instalaci plovoucích solárních elektráren v nádržích vodních elektráren 15 GW.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Brazílii.

Tisknout Vaše hodnocení: