Brazílie – rok 2017 by měl být rokem stabilizace ekonomiky

24. 1. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Brazílie – rok 2017 by měl být rokem stabilizace ekonomiky Mezinárodní měnový fond odhaduje, že rok 2017 by měl být rokem stabilizace brazilské ekonomiky. Po dvou letech silné recese by se tak záporná čísla mohla obrátit a země by mohla dosáhnout hospodářského růstu v rozmezí 0,2 až 0,4 procenta.

Zda bude růst pozitivní a o jaké procento se nakonec bude jednat  však Mezinárodní měnový fond nepovažuje za tak důležité. Mnohem důležitější je, že se Brazílie nachází ve zcela odlišné situaci, než v uplynulých dvou letech,  a že zaváděné reformy prezidenta Michela Temera jdou správným směrem. Změnu naznačují i další ukazatele – nižší inflace, konec poklesu spotřeby, obnovení investičních výdajů a stabilní měna.

I přes skutečnost, že se v roce 2018 očekává hospodářský růst ve výši 1,5 %, zůstane výkon brazilské ekonomiky nejhorším v Latinské Americe. Jedinou výjimkou bude i nadále Venezuela, která zažívá silnou politickou, ekonomickou i sociální krizi.

Podle Obchodní komory Brazílie-USA (Amcham) díky hospodářské krizi jen objem brazilských dovozů z USA od roku 2013 klesl o více než 30 %, kdy činil 36 mld. USD. V roce 2015 skončila vzájemná obchodní bilance v neprospěch Brazílie ve výši 2,4 mld. USD a v roce 2015 negativním saldem 646 mil. USD. Přesto je tím, v porovnání s ostatními zeměmi, bilaterální obchodní relace považována za vyrovnanou. Eventuální protekcionistická pozice nového prezidenta USA Donalda Trumpa by proto Brazílii neměla citelně postihnout.

Podle Amcham se předpokládá, že se Trump bude snažit rozvíjet bilaterální obchodní vztahy se zeměmi, kde je vyrovnaný přínos pro obě strany a  v tomto kontextu si Brazílie stojí dobře. Navíc ani v politické dimenzi není mezi oběma zeměmi žádné velké sporné téma. Brazílie také usiluje o uzavření dohody o volném obchodu s USA. Podle prestižní nadace Fundação Getulio Vargas by tato dohoda přinesla v příštích 15 letech růst brazilských exportů o 7 % a zvýšení HDP o 1,5 %.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sao Paulo (Brazílie). Autorka: Ing. Pavla Havrlíková, generální konzulka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek