Brazilské společnosti hledají partnery v nanotechnologiích

15. 10. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 15.10.2015

Ilustrační obrázekZačátkem října 2015 proběhl v São Paulo první brazilský veletrh zaměřený na nanotechnologie, Nano Trade Show, http://www.nanotradeshow.com.br/. Cílem více než 70 vystavovatelů, místních i mezinárodních výrobců, výzkumných center a univerzit, bylo nabídnout inovativní technologie brazilským společnostem, které chtějí využít nanotechnologie ve svých výrobcích.

V současnosti zhruba 100 brazilských společností pracuje s nanotechnologiemi v různých sektorech výroby od agroprůmyslu, přes textilní a potravinářský průmysl, plasty, gumárenský průmysl, barviva,  ropný a plynárenský průmysl, zdravotnictví, kosmetiku, keramiku, balící a automobilový průmysl, domácí elektroniku až po letecký průmysl.

Biomolekulární institut federálního státu Paraná (Instituto de Biologia Molecular do Paraná, IBMP, http://ibmp.org.br), který se zaměřuje na aplikovaný výzkum v oblasti biotechnologií, představil na veletrhu svůj KIT NAT, sadu pro detekci virusu HIV a žloutenky typu C a B. Díky dosaženým výsledkům si institut IBMP vybralo brazilské ministerstvo zdravotnictví jako partnera při zavádění molekulárních kontrol metodou NAT (nepřímý antiglobulinový test) do brazilské krevní banky. Institut dále představil technologie pro převoz látek, proteinů či nukleových kyselin, bez nutnosti jejich zamražení při pokojové teplotě.

Jedna čtvrtina brazilských společností podnikajících s nanotechnologiemi pochází z federálního státu Santa Catarina. Místní cluster API.nano, (Arranjo Promotor de Inovação em Nanotecnologia do Polo Tecnológico da Grande Florianópolis, http://www.apinano.org.br) z hlavního města Florianopolisu zastřešuje většinu z nich. Mezi členy clusteru API.nano patří také společnost Nanovetores (http://www.nanovetores.com.br) nabízející nanokapsule, které našly své uplatnění nejdříve v kosmetice a nyní také v textilním průmyslu. Společnost má 25 zaměstnanců a v minulém roce dosáhla obratu 2,5 miliónu BRL.

Brazílie se v roce 2014 připojila do evropského programu NANOreg, http://nanoreg.eu, který si klade za cíl stanovit standardy pro regulatorní zkoušky nanomateriálů. V roce 2012 brazilské ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace vytvořilo národní síť nanotechnologických laboratoří (Sistema Nacional de Laboratórios em Nanotecnologias, SisNANO, http://www.sisnano.ufv.br). V průběhu veletrhu se uskutečnila také mezinárodní konference o nanotechnologiích a inovacích, Conferência Internacional de Nanotecnologia e Inovação.

Zdroj: Nano Trade Show, Instituto de Biologia Molecular do Paraná, Arranjo Promotor de Inovação em Nanotecnologia do Polo Tecnológico da Grande Florianópolis , Portugal Digital
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: