Brexit ovlivní automobilky i prodej zeleniny

21. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Obchody i továrny ve Spojeném království jsou výrazně závislé na dodávkách ze zahraničí. V to patří i české zboží za více než 200 miliard korun ročně. Británie je třetím nejdůležitějším exportním cílem pro české vývozce.

Jestli někoho zajímá vývoj kolem brexitu, tak jsou to předně čeští exportéři. Velká Británie je po Německu a Slovensku už třetí nejvýznamnější vývozní destinací. Na ostrovy jde zboží a služby za víc než 200 miliard korun ročně. Ve skutečnosti je vývoz zřejmě ještě vyšší, protože statistiky nepostihují reexporty přes Německo.

Důležité je, že Češi jsou ve vzájemném obchodu s Británií vysoce aktivní. Zatímco do roku 2001 byl obchod z českého pohledu dlouhodobě v deficitu, potom se začala karta obracet. Předloni byl export do Spojeného království už třikrát vyšší než dovoz. To odráží skutečnost, že Británie je v současnosti velkým konzumentem. Na jedné straně je 65 milionů obyvatel s velkou kupní silou, na druhé straně samotné britské firmy neprodukují dostatek zboží, aby pokrylo domácí poptávku po potravinách nebo spotřebním zboží. Příkladem je třeba tak základní tovar, jako je zelenina.

V britských obchodech chybělo na počátku roku zelí, brokolice nebo salát poté, co počasí snížilo produkci Španělska, Nizozemska a dalších dodavatelů z kontinentální části unie. I subdodávky pro britský průmysl jdou zhusta ze zahraničí. Třeba v případě britských automobilek je to až 60 procent. Celkově je britská ekonomika pátou největší na světě, ale podle analytiků v budoucnu ještě „povyroste“ na čtvrtou příčku. Země ovšem dlouhodobě více dováží, než vyváží.

Slabá libra prodražila letenky i elektroniku

Nejhmatatelnějším důsledkem referenda, které rozhodlo o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, je zatím jednoznačně oslabení libry. V současnosti balancuje na úrovni 31 korun, zatímco před referendem byla za víc než 35 korun. To je pro vývozce nepříjemné, protože mnozí měli kontrakty uzavřeny právě v britské měně, a v přepočtu tudíž inkasují nižší platby.

Slabá libra samozřejmě zasáhla i samotné britské spotřebitele. „Zdražily například letenky, pohonné hmoty, elektronika. Dále třeba i aplikace pro britské uživatele v internetovém obchodě Apple, software Microsoft a výrobky značky Dell,“ uvádí příklady ve své analýze vývoje britské ekonomiky po referendu Aleš Opatrný, obchodní rada českého zastupitelského úřadu v Londýně. Na druhé straně může slabší měna pomoci britským exportérům.

Asijci nakupují ostrovní firmy

Pokles libry ale nepřivodil očekávaný zájem investorů o převzetí britských firem. „Pokračuje však zájem kapitálu z Asie: japonská banka SoftBank koupila za 24 miliard dolarů britskou firmu ARM Holdings zabývající se designem a výrobou mikroprocesorů. Japonská společnost Sumitomo Rubber Industries koupila za 215 milionů liber druhého největšího distributora pneumatik ve Spojeném království, společnost Micheldever. Čínská technologická skupina Kuang-Chi Group koupila za 30 milionů dolarů britského výrobce motorů pro drony,“ ilustruje Aleš Opatrný.

Podle generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučery bude o přilákání nových asijských investorů usilovat i Česko – a to právě v souvislosti s brexitem. Podle šéfa agentury bude nyní mnoho asijských firem hledat jinou základnu, než je Londýn. „Nešly do Británie, aby odtud vyvážely do Commonwealthu, ale do Evropy,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro deník E15 Karel Kučera. „Česká republika je už teď čtvrtým největším hubem asijských výrobních investic v Evropě,“ připomněl zároveň s tím, že agentura také jedná se třemi zahraničními společnostmi, které aktuálně zvažují umístit svou novou investici do Česka. Důvodem může být právě brexit.

Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Tomáš Stingl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek