Britská Kolumbie na vrcholu zatímco Alberta klopýtá

19. 5. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 18.05.2016

Britská Kolumbie převzala ve čtvrtek ekonomickou "hvězdu", jelikož statistické údaje ukazují, že v loni se jí dařilo nejvíce ze všech 10 provincií, zatímco Alberta klesla na poslední místo díky nižším cenám ropy.

ilustrační obrázekHrubý domácí produkt vzrostl o 3 procenta v roce 2015 v Britské Kolumbii, nejrychleji od roku 2006, a to díky růstu cen nemovitostí a zisků v maloobchodu a výrobě. Výroba v Albertě klesla o 4 procenta na energetickém poli a tedy Alberta se stala ekonomicky nejslabší provincií v Kanadě. Provincie byla na vrcholu díky těžbě ropy o rok dříve, když vykázala růst o 4.5 procenta.  

Britská Kolumbie byla také na výsluní v počtu pracovních míst a míra nezaměstnanosti v Britské Kolumbii byla nejnižší v Kanadě poprvé od roku 1976. Situace se bude měnit v obouch nejzápadnějších provinciích; ekonomové dotázaní agenturou Bloomberg předpovídají, že v Albertě klesne HDP o 0.9 procent ve srovnání s růstem 2.6 procenta v Britské Kolumbii.

Tento rozdíl může ještě zvětšit těžba ropných písků v Albertě, jenž byla omezena minulý týden požáry, které přinutily více než 80,000 lidí opustit své domovy.

Kanadská ekonomika je v přechodu po pádu cen ropy. Centrální banka vyhlásila, že zisky budou ovlivněny jinými odvětvími podporovanými nižší měnou a rostoucí poptávkou v USA.

Bohaté výrobní provincie Ontario a Quebec poklesly minulý rok z 2.5 procenta na 1.1 procento, řekl Statistický úřad Kanady.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kanadě.

Tisknout Vaše hodnocení: