Britské volby 2015: výhled pro české podnikatele

22. 5. 2015

  • Země: Velká Británie
  • Datum zveřejnění: 22.05.2015

Ilustrační obrázekVolby ve Spojeném království byly tentokrát očekávány s mnohem větší nejistotou než v minulosti. Jejich výsledek byl totiž krajně nejistý a vsadit si na stranu či spíše formaci, která sestaví vládu, zdálo se být skutečně záležitostí značně loterijního rázu.

Situaci zkomplikovali především skotští nacionalisté (SNP), kteří až doposud bodovali ve volbách do skotského parlamentu, kde je na rozdíl od parlamentu ve Westminsteru poměrný hlasovací systém. Nicméně málokdo čekal, že se SNP podaří uspět i v sytému většinového hlasování, kdy strana musí dosáhnout největšího počtu hlasů, aby ovládla konkrétní volební oblast. Došlo takto k paradoxu, kdy strana, pro kterou nehlasovaly ani 2 miliony Britů, se stala třetí největší stranou v UK s celkovým počtem 56 poslanců, zatímco nacionalistická UKIP, požadující vystoupení Británie z EU, pro kterou hlasovaly více než tři miliony Britů, má poslance pouze jednoho.

Vzhledem k tomu, že SNP má zcela opačný pohled na ekonomickou politiku než doposud vládnoucí Konzervativci - požaduje zejména okamžité zastavení střízlivého hospodaření a politiky “utahování opasků“, další transfer peněz anglických daňových poplatníků do Skotska a ukončení britského nukleárního programu - působí na britské politické scéně v zásadě destruktivně. Ostatně strana se nijak netají tím, že dlouhodobým cílem je rozbití Spojeného království.

Nebezpečí tedy spočívalo v tom, že SNP bude mít osud Británie ve svých rukou se všemi důsledky na ekonomiku, neboť bez ní by žádná strana vládu nemohla sestavit. Největší šance na vítězství byly přisuzovány opozičním Labouristům, nicméně i ti by SNP zřejmě potřebovali a SNP byla připravena tuto stranu podpořit a držet jejich lídra Eda Millibanda výměnou za klíče od 10 Downing street v zajetí svých programových priorit.

Výsledek voleb - absolutní většina pro Konzervativce - proto šokoval opravdu všechny. Vždyť  kromě Margareth Thatcherové se doposud žádnému lídrovi vládní strany nepodařilo získat více mandátů při znovuzvolení. Ukázalo se, že Britové volili pro pokračování současného britského ekonomického zázraku. Objektivně je třeba konstatovat následující fakta o britské ekonomice:

-          Za posledních 5 let bylo vytvořeno 2,3 miliony nových pracovních míst – jen v samotném hrabství Yorkshire bylo vytvořeno více pracovních míst než ve Francii

-          V roce 2014 rostla britská ekonomika rychleji než kterákoliv jiná větší rozvinutá ekonomika světa

-          Růst HDP v roce 2014 činil 2,8 % - nejrychlejší růst od roku 2006

-          Obrovský britský deficit byl snížen na polovinu jakožto poměr k HDP – poklesl z astronomických 10,2 % HDP v roce 2009 na 4,8 % HDP v roce 2014

-          Investice do britské ekonomiky rostly závratným tempem 7,8 %

-          Britský export do zemí mimo EU poprvé převýšil export do EU

-          Import do Británie z EU vykazoval též rostoucí tendenci (ve zboží vykazuje Británie s EU velký deficit, ve službách naopak přebytek)

Pro podnikatele je vždy důležitým znamením stabilita ekonomické politiky a rostoucí, flexibilní trh s podnikatelským optimismem, s důvěrou nakupovat, přidávat si nové značky do portfolia, zkoušet nové produkty – to je velmi dobrá zpráva pro české podnikatele.

Vzkaz zahraniční kanceláře CzechTrade Londýn je tedy jednoznačný: nebojte se ostrovů, jestliže hledáte ten správný moment na vstup či posílení Vaší přítomnosti na britském trhu, pak je to právě teď!

Vaším partnerem je CzechTrade Londýn.

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně.

Tisknout Vaše hodnocení: