Bude se rušit daňový bonus na děti? Plán zatím nemá zelenou

24. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ministerstvo financí připravilo plán na zrušení daňového bonusu na dítě, respektive jeho nahrazení sociální dávkou. Státem vyplácená suma totiž výrazně roste. Podle Babišova rezortu jsou důvodem podvody, kterým chce stát zabránit.  Návrh se ovšem nelíbí ministerstvu práce a sociálních věcí. Jeho osud je tak nejistý.

Při zavedení bonusu před deseti lety vyplatil stát daňovým poplatníkům 1,5 miliardy korun, loni už to bylo více než devět miliard. Důvodem je podle daňové správy to, že lidé tuto výhodu stále více zneužívají.

Podvody vypadají nejčastěji tak, že daňový bonus využijí oba rodiče, což je v rozporu se zákonem, nebo si vytvoří a do daňového přiznání vyplní fiktivní příjmy, například z pronájmu nemovitosti či auta. Berní úředníci většinou tyto kličky neodhalí.

A jak takzvaný daňový bonus vzniká?  Po uplatnění slevy na dítě nebo děti se u lidí s nízkými příjmy může dostat daň z příjmu do záporné hodnoty. Jinými slovy se vytvoří přeplatek pro ty, kdo si vypočítají ve svém přiznání daň z příjmu nižší, než je daňové zvýhodnění na děti. Stát poté tyto peníze vyplatí, a to maximálně do výše 60 tisíc korun.

Příkladem může být živnostník se dvěma nezletilými dětmi, který neuplatňuje výdaje paušálem a má na dani z příjmu za rok 2015 zaplatit 20 000 korun. Ale nezaplatí, naopak dostane od finančního úřadu přeplatek 9208 korun. Daňové zvýhodnění na dvě děti je totiž aktuálně ve výši 29208 korun - na první 1117 korun měsíčně, na druhé 1317 Kč za měsíc.

Více o tom, co je daňový bonus, si přečtěte v článku Daňový bonus: Kdo má nárok na vrácení peněz od státu? na BusinessInfo.cz.

Poslanci rozhodnou o zvýšení slev

Poté, co se v médiích objevily zprávy, že chce zmíněnou výhodu ministerstvo financí zrušit, vydal Babišův rezort prohlášení, jež mělo údajné spekulace vyvrátit: „Ministerstvo financí jednalo s Ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti, že by byl tento daňový bonus nahrazen sociální dávkou, což by systém zjednodušilo, snížilo prostor pro zneužívání a zároveň nijak nezhoršilo postavení nízkopříjmových rodin s dětmi.“

Podle strážce státní pokladny se jedná jen o zvažované řešení. O jeho přesné podobě a parametrech se teprve vyjednává.

„Rozhodně však platí, že v žádném případě nikdo o peníze nepřijde a drtivé většiny rodin, které si uplatňují pouze slevu na dani a nikoliv daňový bonus, by se případná změna vůbec nedotkla. Slevy na dani pro rodiny s dětmi se tyto úvahy nijak nedotýkají,“ doplňuje ministerstvo.

Babiš chce naopak daňové zvýhodnění na děti zvyšovat. Už v roce 2016 by se měla sleva na dani na druhé dítě zvýšit z 15804 korun na 17004 Kč ročně. U třetího a každého dalšího dítěte pak dokonce na 20 604 korun ročně. Rozhodovat o tom budou v dohledné době poslanci.

Marksové se návrh nelíbí

Ministerstvu práce a sociálních věcí se ovšem změna nelíbí z principu a podpořit ji nechce v žádné podobě.

„Zabránit zneužívání tohoto druhu podpory rodin s dětmi tím, že ji prostě zrušíme, nepovažuji za koncepční řešení. Na ministerstvu financí by měli hledat způsob, jak fixlování zabránit. Můžeme se bavit o tom, jak propojit data v systémech, aby nemohla být tak masivně zneužívána,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. .

Na slevu na dítě a zároveň bonus nemají nárok všichni. Od loňského roku jej může využít pouze ta osoba samostatně výdělečně činná, jež neuplatňuje tzv. výdajové paušály. Více informací o výdajových paušálech najdete v článku Výdajový paušál? OSVČ, pro něž je výhodný, ubývá na Businessinfo.cz.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek