Budoucí vývoj v oblasti Digital Healthcare v Německu – informace z jednání

22. 4. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Zástupce Deutsches Krebsforumzentrum (DKFZ) prof. Roland Eils a viceprezident vývoje Healthcare společnosti SAP Dr. Werner Eberhardt na pozvání společnosti Helmholtz Gemeinschaft referovali o možném budoucím vývoji v oblasti Healthcare.

Jak se na poslední konferenci (German Research Summit) ukázalo, v dnešní době existuje cca 200 druhů rakovinového onemocnění. A podle SAP se také ukázalo, že SRN digitalizaci zaspala i v sektoru zdravotnictví. Digitální transformace funguje ve výzkumu, ale německé zdravotnictví zůstalo velmi pozadu.

I proto je vývoj aplikací na téma Healthcare v SRN opožděn. Propojování různých výzkumných center jak v rámci SRN, tak i celosvětově, funguje dobře; nyní je potřeba, aby i univerzitní kliniky a nemocnice se propojily a rozvinuly spolupráci především v oblasti digitálních technologií. Spolkové ministerstvo zdravotnictví na toto propojování uvolní cca 200 mil. EUR a univerzitní kliniky Heidelberg, Göttingen a Hannover mají být výchozím trojúhelníkem pro ono „síťování“.

Velkou výzvou zůstává bezpečnost a uchovávání dat, která se shromažďují právě přes aplikace Healthcare. Na otázku, zda využívání těchto dat je čistě obchodní záležitost nebo zda slouží tato data k prevenci a výzkumu, odpověděli oba referenti shodně. Jedná se o čistý business a sběr/využívání dat je v dnešní době největší potencionál k vývoji nové aplikace.

DKFZ i SAP stále hledají na celosvětovém trhu firmu typu Uber nebo Airbnb, která by se věnovala této šedé zóně v oblasti Healthcare. Mělo by se jednat o mezinárodní platformu (částečně zpoplatněnou) s nabídkou zdravotnické péče (ošetřování, rehabilitace, fitness, atd.), s referencí na lékaře a také s možností zobrazovat výzkumné projekty. Stále se ji nepodařilo najít, oba zastávají názor, že, ač tento typ firmy se pohybuje na hraně legality, bude mít celosvětový dopad a to by mohlo v oboru Healthcare přinést zajímavý průlom.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Berlíně (Německo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek