Budoucnost daňového poradenství je v automatizaci. Čeká nás revoluce

9. 11. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

S příchodem strojového učení a umělé inteligence čeká s největší pravděpodobností obor daňového poradenství zásadní proměna. Daňoví poradci se od současné agendy, kdy řeší zejména dílčí daňové problémy, posunou k analýze dat, řízení rizik a tvorbě strategie firem ve spojení s daněmi.

Přestože se daňoví poradci v posledních letech přesouvají od propisek, per, papírových formulářů a knih do elektronického prostředí, náplň jejich práce se příliš nemění. Stále musejí vyplňovat všechna přiznání, hlášení a další formuláře ručně – třebaže na počítači. Příchod výpočetní technicky zatím neznamenal změnu pracovní náplně, pouze její elektronizaci.

S růstem výkonu cenově dostupného hardwaru a rychlosti internetového připojení se ale mílovými kroky blíží doba, kdy budeme schopni velkou část úkonů zcela automatizovat a lidská součinnost nebude vůbec potřeba. Jako příklad můžeme uvést povinnosti spojené s daní z přidané hodnoty (DPH). Dnes je nutné transakce dle příslušných dokladů ručně zaúčtovat a zpravidla jednou měsíčně ručně vyplnit a podat daňové přiznání, kontrolní hlášení a často také souhrnné hlášení, které pak opět ručně odesíláme finančnímu úřadu.

Automatický proces bude vypadat tak, že díky strojovému učení se transakce automaticky správně zaúčtuje (stroj správně rozpozná údaje i na oskenovaném papírovém dokladu), spáruje s bankovním výpisem a potřebná data se zároveň v daném termínu odešlou na finanční úřad, vše bez zásahu daňového poradce nebo účetního. Zapojení tzv. blockchainu, které se nabízí, by pak přineslo dosud nevídanou transparentnost.

Investice budou nezbytné

Přechod směrem k automatizaci na jedné straně bude znamenat úsporu na straně mezd za pracovníky, kteří mají na starost běžnou agendu. Na straně druhé ale zvýší nároky na výpočetní technologie a pracovníky s vysokou odborností, kteří budou schopni automatizované procesy správně nastavit.

Tlak na změnu může být vynucen i ze strany finanční správy. Automatizace by mohla v oblasti zmíněného DPH znamenat definitivní vítězství nad karuselovými podvody. Termín pro zmíněná přiznání a hlášení by se mohl zkrátit z měsíčního období až na podávání dat v reálném čase 24 hodin denně 7 dní v týdnu. V jistém směru tak nemusí nástup automatizace znamenat jen úlevu, ale i další zátěž pro daňové poplatníky.

Jak totiž řekl Stephen Hawking: „Umělá inteligence bude buď tou nejlepší, nebo tou nejhorší věcí, která lidstvo kdy potkala.“

Gabriela Hoppe
Autorka je jednatelkou IB Grant Thornton Consulting s.r.o.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek