Energetika: Budoucnost je zelená

5. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Brusel schválil stamilionovou podporu pro české bioplynové elektrárny a vodní elektrárny.

Na každém domě fotovoltaické panely, stovky stožárů větrných elektráren v krajině, v každé menší obci bioplynová stanice, tam, kde to půjde, geotermální elektrárna nebo kotel na zemní plyn, občas i nějaký jaderný zdroj a hnědé uhlí na předpis. Takhle má dle extrémních názorů některých odborníků za několik desítek let vypadat budoucnost nejen české, ale i evropské energetiky. Jinak řečeno, zhruba dvě třetiny energií budeme získávat z obnovitelných zdrojů, zbytek z klasických konvenčních zdrojů.

Jiná názorová větev zase tvrdí, že se bez klasické energetiky neobejdeme, jen se budou zmenšovat výrobní zdroje. Jinými slovy klasické velké tepelné elektrárny vystřídají desítky menších. Pravda je někde uprostřed, jako vždy bude klíčových několik faktorů, jaká bude na trhu poptávka po energiích, jak vysoké budou ceny energií, náklady na budování obnovitelných zdrojů, na kolik vyjdou ty klasické a jak budou jednotlivé země podporovat budování zelených zdrojů.

Většina pro obnovitelné zdroje

Dle průzkumu agentury Ipsos podle 73 procent obyvatel v Česku patří budoucnost obnovitelným zdrojům energie. Současně si 87 procent dotazovaných přeje, aby impulz pro jejich větší uplatňování přišel od vlády. Mimo jiné tím, že stát podpoří domácnosti, které se rozhodnou jít vlastní cestou při budování energetických zdrojů. Jako hlavní důvod pro to vidí snížení závislosti na uhelné energetice a velkých energetických společnostech i zajištění stabilní ceny energie. Právě pro nahrazení uhelných elektráren obnovitelnými zdroji se ostatně v průzkumu vyjádřilo 70 procent dotazovaných. Více než polovina z nich vidí potenciál v energetických úsporách a 48 procent respondentů, především mužů a vysokoškoláků, vidí příležitost v jaderné energetice.

Podle evropské směrnice má Česká republika do roku 2020 pokrýt obnovitelnými zdroji čtrnáct procent své hrubé spotřeby elektřiny. Po negativních zkušenostech s fotovoltaikou z předchozích let se pro následující období rozhodl stát podporovat hlavně budování malých vodních elektráren a bioplynových stanic. Česká republika loni v září představila plán na podporu provozovatelů malých vodních elektráren s výkonem do deseti megawattů, na který chce vyčlenit celkem 218 milionů korun.

V říjnu pak oznámila záměr podpořit bioplynové stanice s výkonem do 0,5 megawattu. Na toto opatření je určeno celkem 522 milionů korun. Program koncem letošního srpna schválila Evropská komise (EK). Oba schválené programy podle Evropské komise splňují pravidla Evropské unie pro státní podporu. Komise svoje kladné rozhodnutí zdůvodnila tím, že díky oběma schváleným programům bude z obnovitelných zdrojů vyráběno více energie, a to v souladu s cíli EU a aniž by byla nepřípustně narušována hospodářská soutěž. „Obě opatření pomohou rozvinout zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a posunou Českou republiku blíž ke splnění jejích cílů v oblasti obnovitelné energie na rok 2020,“  upozornil v tiskové zprávě Brusel.

Problém ale stále zůstává s notifikací EK pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

I díky podpoře obnovitelných zdrojů se již několik posledních let zásadně mění situace v energetickém sektoru. Nejvíc trpí velké energetické koncerny, které provozují klasické tepelné nebo jaderné elektrárny. Ceny energií klesají, výrobci OZE mnohde dostávají štědrou podporu na rozdíl od klasických producentů, kterým klesají zisky. Situace dokonce došla tak daleko, že se některé velké evropské koncerny snaží některých svých starších provozů zbavovat. Další firmy zase hledají možnosti, jak si propad tržeb z prodeje a za provoz elektráren kompenzovat, některé z nich tak mimo jiné nabízejí kromě elektřiny nebo zemního plynu energetické poradenství či pojištění. Další investují do nových technologií, které jim mají v budoucnu zajistit vysoké zisky v energetice.

Převzato z časopisu Euro, autor: Václav Herz

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek