ČEB chce ztrojnásobit objem finanční podpory pro české zemědělství

1. 9. 2016 | Zdroj: Česká exportní banka, a. s. (ČEB)

motiv článku - ČEB chce ztrojnásobit objem finanční podpory pro české zemědělství Česká exportní banka (ČEB) se více zaměří na podporu exportu českých zemědělců - ve střednědobém horizontu chce objem úvěrů pro české zemědělce a potravináře více než ztrojnásobit. V oblasti zemědělství zatím ČEB financovala obchodní případy v celkovém objemu převyšujícím 2,7 miliardy korun, podle odhadů by ale jen podpora zemědělského vývozu na trhy mimo EU mohla dosáhnout až 16 miliard korun.

„Podpora financování zemědělského sektoru je jedním z důležitých bodů obchodní strategie ČEB. Tato oblast má obrovský potenciál, jen v případě podpory zemědělského vývozu na trhy mimo EU se bavíme o 16 miliardách korun,“ uvedl v Českých Budějovicích při příležitosti zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka generální ředitel ČEB Karel Bureš.

„Na podpoře českých producentů úzce spolupracujeme s Ministerstvem zemědělství - kromě tradičních zemí EU jim chceme pomoci exportovat i do rizikovějších teritorií Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Maroko, Tunisko, Egypt, Zambie, Nigérie, Ghana či Senegal jsou země, které by mohly hrát pro lokální producenty roli velmi významných odběratelů. Právě africké státy mají potenciál nahradit českým producentům ztrátu tradičních trhů, jakým bylo například Rusko,“ vysvětlil Karel Bureš.

Aktuálně ČEB v sektoru zemědělství financuje pět obchodních případů v celkové výši asi 450 milionů korun, o dalších sedmi příležitostech, jejichž objem přesahuje 1,6 miliardy korun, se v současné době jedná. Mezi úspěšné realizované případy, které ČEB financovala, patří například vývoz zemědělské techniky na zpracování půdy a setí na Ukrajinu (110 mil. Kč), dodávky pšenice a sušeného mléka na Kubu (275 mil. Kč) či export linek na výrobu pečiva do Běloruska (77 mil. Kč).

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek