Certus definoval 6 odvětví ekonomiky, za nimiž stojí budoucnost Lotyšska

16. 10. 2017

  • Země: LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 11.10.2017

V pátek se ve městě Malpils uskuteční další fórum Centra pro ekonomický výzkum Certus, které se letos bude věnovat definici strategických směrů hospodářského rozvoje Lotyšska.
Události se zúčastní premiér země Maris Kuchinskis, ministr hospodářství Arvil Asheradens, rižský starosta Nil Ushakov, jakož i odborníci z nejrůznějších průmyslových odvětví.
„Určení priorit strategického rozvoje země je velká výzva a také, nejspíše, jablkem sváru. Jedním z pokusů byla v Národním plánu rozvoje definice zpracovatelského průmyslu jako prioritního odvětví,“ říká vedoucí centra Vjacheslav DOMBROVKIJ.
Podle něj by definice priorit ve vývoji ekonomiky měla být založena na třech základních principech. Za prvé nevkládat všechna vejce do jednoho koše. Zejména nenastavovat žádnou jedinou prioritu, protože riziko chyby je příliš velké. Za druhé je vyvážení rizik. Nesmíme zapomínat, že v lotyšské ekonomice existují tradiční způsoby kumulace znalostí, zkušeností a vývoje. Logické je pokračovat v práci v tom, co v této oblasti již existuje, protože dobře víme, že velký průlom v tradičních průmyslových odvětvích nelze očekávat. Takový průlom je možný v relativně nových odvětvích, ale ani zde k němu nemusí dojít. Nové směry obvykle mívají vyšší růstový potenciál, ale rizika jsou zde také vyšší. Třetím principem je vyrovnávání zájmů regionů a Rigy.
Na základě těchto principů a analýz různých odvětví Certus vidí šest prioritních oblastí strategického rozvoje:

  • bioekonomie;
  • zpracovatelský průmysl;
  • tranzit;
  • informační technologie;
  • Riga - spojující město (Gateway City);
  • vývoz zdravotnických služeb.

"Chápeme, že diskuse o prioritách bude nějakou dobu trvat, ale přesto je třeba je udělat," řekl Dombrovskyj.

Zdroj: Rus.db.lv
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Riga

 

 

 


 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: