Češi exportují software ve velkém

19. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vývoj aplikací se stává zajímavým exportem. STRV prodává za oceánem software za desítky milionů.

Z terasy kancelářské budovy na pražském Rohanském nábřeží je z jedné strany nádherný výhled na rozkvetlý Vítkov, z druhé strany zase na jeřáby, prozrazující rozvoj nové čtvrti. Právě tady, mezi pohodou parku a dřinou na stavbě, vznikají ty nejlepší nápady na nové mobilní a webové aplikace. Místní nájemce, společnost STRV (čti Strive), je exportuje až do kalifornského Silicon Valley.

Oba okolní světy - odpočinkový i pracovní - se projevují i uvnitř kanceláří karlínských vývojářů. Nechybí tu vířivka, bar, kulečníkový stůl nebo posilovna. Každou chvíli někdo projede mezi pracovními stoly na longboardu nebo elektroboardu. K dispozici jsou případně dětské pistolky, pokud by někdo měl opravdu dlouhou chvíli.

Ačkoliv tato „prázdninová“ atmosféra by mohla naznačovat, že jsme v klasickém startupu, kde pracují samí mileniálové, není to tak úplně pravda. Firmu sice před několika lety založili čtyři mladí čeští nadšenci do technologií, ale na označení startup jsou citliví. Mnohem více totiž jde o etablovaný byznys. STRV zhruba od roku 2015 prodává své softwarové produkty do zahraničí za desítky milionů korun ročně. V karlínských kancelářích plných hraček dnes pracuje 120 lidí různých národností včetně Američanů. Firma má na kontě vývoj více než dvou set aplikací.

Školíme Američany

Do hlavní místnosti, kde STRV pořádá různá setkání a konference, přijíždí na elektroboardu spoluzakladatel a současný jednatel společnosti, 28letý Lubo Smid. Během jízdy na tomto balančním vozítku si stačil ještě vzít oběd z firemního baru. Na balíčku, který drží v ruce, je značka Ordr. Ne náhodou. Službu, která se specializuje na velmi rychlý rozvoz hotových jídel po Praze, založil bývalý vývojář STRV Jakub Plas. Jeho mateřská firma přitom stále drží v Ordru majoritu.

Usměvavý Lubo Smid je jedním ze čtyř původních zakladatelů STRV a spolu s Davidem Semerádem jeho hlavní tváří. „Dnes se zaměřujeme na kontinuální vývoj softwaru. Pokud chce být startup úspěšný, tak to poslední, co by měl udělat, je zastavit vývoj “ říká na úvod Smid. Právě nekonečné zlepšování mobilních aplikací a neustálé přidávání nových funkcí aktuálně firmu živí.

Semerád i Smid tráví část měsíce ve Spojených státech, na hlavním firemním trhu. Za oceánem pomohli vyrůst několika úspěšným startupům. Postupně tam založili tři pobočky: v San Francisku, Los Angeles a New Yorku. „Většina šikovných lidí pracuje v USA pro giganty typu Facebook či Google. Je tam mezera na pracovním trhu u malých startupů. Často se proto setkáváme s tím, že naši vývojáři jsou na tom mnohem líp než vývojáři na straně klienta. Proto školíme jejich týmy,“ vysvětluje Smid, který si kvůli pracovnímu životu v USA dokonce nechal odstranit diakritiku ze svého jména v občance.

STRV vyvíjí ve Spojených státech například známou aplikaci ClassDojo, která usnadňuje komunikaci mezi učiteli, rodiči a dětmi. V USA ji využívají dvě třetiny škol, což znamená desítky milionů uživatelů. Karlínská firma nejprve dodala jednoho vývojáře, dnes už na aplikaci pracuje osm lidí. „Na STRV nás nejvíce zaujalo, že nám dali přístup k jejich vlastním aplikacím, k jejich kódům, které vyvinuli. Tak jsme mohli vidět, jak dělají software. I když sídlí na druhém konci světa, komunikujeme spolu každý den,“ chválí své české vývojáře Liam Don, spoluzakladatel a CTO startupu ClassDojo.

Právě vzdělávací aplikace jsou v poslední době velkým trendem. „Dynamicky se rozvíjí hlavně výuka jazyků a využití umělé inteligence při ní. Vznikají funkce, jako je kontrola výslovnosti. Existují aplikace, které už se zaměřují čistě na zlepšení akcentu vangličtině,“ popisuje Lubo Smid poslední vývoj v oblasti vzdělávání. Na velkém vzestupu je celosvětově i fintech neboli aplikace na správu financí.

STRV se v USA podílí na vývoji softwaru investorské platformy Rich Uncles, která umožňuje online zprostředkovat investice do amerického nemovitostního fondu. „Minimální investice je 500 dolarů. Fond už obhospodařuje zhruba 100 milionů dolarů investic,“ popisuje Smid. Karlínští se kpráci pro Rich Uncles dostali díky dobré referenci od spoluzakladatele světově nejpopulárnější seznamky Tinder Seana Rada. Sami mají na kontě vývoj amerických seznamek pro gaye, židy či křesťany.

I díky těmto aplikacím není STRV na americkém startupovém trhu zcela neznámou firmou. Toto know-how se karlínští vývojáři rozhodli letos efektivně zpeněžit. Do konce roku připraví vznik vlastního fondu StartupFund. S pomocí peněz od investorů začnou od ledna nakupovat podíly zejména v raných amerických startupech. „Evropské peníze nejsou v Silicon Valley úplně obvyklé, ale je to extrémně zajímavé. Je těžké se do toho prostředí dostat, ale my jsme si během posledních pěti let budovali kontakty, což chceme využít,“upřesňuje Smid.

Aktuálně si mohou vybírat z tisícovky mladých amerických technologických firem, které se jim kvůli potřebě kapitálu přihlásily. STRV zároveň vede jednání s několika českými a jinými evropskými investory, kteří by naplnili očekávaný objem fondu, tedy zhruba miliardu korun. Smid a jeho partneři počítají s desetiletou životností fondu.

Schoneberg, Toronto, New York…

STRV není jedinou karlínskou vývojářskou firmou, která expanduje do světa a exportuje český software. T ým bývalých studentů z ČVUT Ackee má za sebou vývoj známé gastronomické aplikace Dáme jídlo, první české zpravodajské platformy Tapito nebo aplikace pro bikesharing Rekola. Firmu založili vývojáři Martin Půlpitel, Josef Gattermayer a Dominik Veselý. Ackee letos v lednu otevřela pobočku v berlínském Schonebergu a v jednání jsou zastoupení ve Švédsku či Švýcarsku. „Máme zhruba 30 procent klientů vzahraničí, nejen v západní Evropě, ale i v Austrálii nebo v Silicon Valley. Zakázky ve světě jsme zatím získávali díky referencím. Praha a celý region střední Evropy má díky kvalitnímu IT vzdělání dobrý zvuk,“ vysvětluje spoluzakladatel Ackee Josef Gattermayer.

K expanzi do zahraničí má nakročeno také smíchovský inkubátor startupů Creative Dock, který založil bývalý manažer Vodafonu Martin Pejša. V minulosti postavil na klíč skupině PPF třeba půjčkovou platformu Zonky nebo platební metodu Kupnajisto. Dále rozvíjí účetní službu Sečteno či právnický software Single Case a připravuje obdobu Zonky v oblasti pojišťovnictví – platformu, díky níž si lidé budou svá rizika pojišťovat navzájem. Aktuálně Creative Dock expanduje kromě Německa, Polska, Slovenska či Maďarska také do Kanady. V Torontu povede pobočku Chris Robbins, další bývalý manažer z českého Vodafonu. Zaměřovat se bude na rozvoj aplikací ve fintechu, pojišťovnictví, energetice či e-commerce.

V USA už expanduje také Usertech, společná firma Martina Pejši a vývojáře Jana Beránka, nedávno přejmenovaná na U+. Předloni otevřela firma svou první americkou pobočku v New Yorku a do jejího čela jmenovala bývalého amerického zástupce agentury CzechInvest Jana Frieda. Letos v únoru pak společnost přidala další pobočku v San Francisku. U+ staví pro korporace i startupy aplikace na míru, podobně jako STRV. Zároveň však proniká na americký trh i se svými vlastními nápady.

Nedávno firma představila například aplikaci Igluu, která pomáhá lidem v New Yorku najít podnájem nebo spolubydlící. Oproti globálně rozšířené službě Airbnb, která supluje poptávku i po delších pronájmech nebo spolubydlení, Igluu více rozvíjí sociální vazby. Je tak snazší najít si bydlení s lidmi ze stejné školy nebo práce. Igluu také mění podmínky kauce. Spolupracuje s poskytovateli pojištění, které přeprodává nájemcům. Tím ve většině případů odpadá povinnost složit velkou kauci, kterou zejména studenti často nemají k dispozici. Aplikace Igluu už dokázala získat milion uživatelů, což ani ve dvacetimilionové newyorské aglomeraci není bez zajímavosti.

Převzato z týdeníku Euro. Autor článku: Jan Novotný

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek