Češi mění newyorský trh s nemovitostmi

7. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Společnost Igluu, za níž stojí Čech Martin Mucha, spustila ve spolupráci s českou společností U+ platformu Igluu.com, která má potenciál se rychle stát nejvyužívanějším webovým portálem pro vyhledávání nemovitostí v New Yorku.

Jan Fried, Martin Mucha a Jan Beránek na setkání v New YorkuKlíčem k úspěchu je několikeré zaškobrtnutí skupiny Zillow, která měla doposud v oblasti nabídky nemovitostí v New Yorku de facto monopol, a navázání spolupráce Igluu s REBNY (Real Estate Board of New York), jenž pro odvětví představuje klíčového hráče.

Trh s platformami nabízejícími nemovitosti v New Yorku doposud ovládal server StreetEasy, za nímž stojí vlivná skupina Zillow, která portál koupila v roce 2013 za 50 milionů amerických dolarů. Ta však nedávno zavedla na těchto svých nejrozšířenějších portálech nový poplatek ve výši 3 amerických dolarů za den za každý uveřejněný inzerát, což vzbudilo nevoli především makléřů sdružených v instituci REBNY (Real Estate Board of New York). Ta se rozhodla využít právě faktu, že sdružuje přes 15 tisíc makléřů, a začala využívat nově spuštěnou platformu Igluu a vlastní databázi REBNY s názvem Residential Listing Service za účelem umenšení monopolu Zillow.

Raketový start na trhu s nemovitostmi

Start Igluu.com lze bez nadsázky označit za raketový – několik dní po svém spuštění je v databázi Igluu uvedeno na pět tisíc inzerátů (přičemž nejrozšířenější StreetEasy jich má na 17 tisíc). Řada makléřských firem, v čele s City Habitats, The Corcoran Group či Brown Harris Stevens, se odklání od Zillow a přechází právě k Igluu. Během několika dní tak poklesl počet inzerátů na StreetEasy o 55 %, přičemž řada z nich se přesouvá právě na novou platformu vedenou Čechy. Na IT a user-technology aspektu Igluu přitom spolupracuje Martin Mucha s českou společností U+ Jana Beránka, kterou v NY zastupuje Jan Fried a která podtrhuje českou stopu v zemětřesení, kterým v současnosti trh s realitními platformami v New Yorku prochází.

Igluu vyvíjí vlastní umělou inteligenci, která pracuje na implementaci blockchain technologií a revoluční gamification strategie postavené na teorii her. V radě Igluu dnes sedí přední experti v oblasti umělé inteligence a matematiky, kteří pomáhají strukturovat algoritmy, které například modelují pohyby trhu a hledají pomocí nich nejlepší výsledky pro každého uživatele.

Trh s nemovitostmi v New Yorku patří mezi nejdynamičtější v USA, byť za rok 2016 došlo po mnoha letech ke stagnaci cen nemovitostí. Současně však v roce 2016 došlo k prolomení psychologické hranice 100 mil. dolarů za byt, o něž se postaral penthouse v jedné z nejvyšších rezidenčních budov na světě – One 57. Manhattan současně prochází velkým stavebním boomem, kdy výstavba po několika letech útlumu opět dosáhla růstu srovnatelného s léty před vypuknutím ekonomické krize.

Informace a fotografie poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v New Yorku (Spoje státy americké). Autor: Karel Smékal, ekonomický konzul.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek