Češi pronikají do britského leteckého průmyslu

10. 12. 2015 | Zdroj: CzechTrade

České firmy se mohou stát partnery britského leteckého průmyslu. Prestižní pozici tuzemských společností pomohla posílit podnikatelská mise, kterou na konci listopadu uspořádaly zahraniční kancelář CzechTrade v Londýně a agentura CzechInvest.

letoun EurofighterZástupci sedmi českých podniků navštívili největší britskou leteckou alianci Midlands Aerospace Alliance (MAA) v Coventry a setkali se s reprezentanty 23 významných tamních společností. Získali tak unikátní možnost navázat kontakty s prestižními výrobci.

Mise podle zástupců agentury CzechTrade představuje ojedinělý počin. Sektor letectví a jeho dodavatelský řetězec jsou totiž ve Velké Británii velmi uzavřené. Aliance MAA dosud spolupracovala pouze s partnery s USA a Itálie. „Nyní se však partnerem této prestižní dodavatelské skupiny stává i Česká republika,“ upozorňuje ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně Martin Macourek.

„České firmy zaujaly svou technologickou vyspělostí a referencemi. Akce, která navázala na úvodní misi z roku 2012, vzbudila zájem Britů a připravila půdu pro intenzivnější spolupráci s britským leteckým průmyslem. Těšíme se na návštěvu zástupců firem z MAA v České republice,“ doplňuje generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

Podle generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučery oceňují zahraniční partneři především dlouhodobé zkušenosti a kvalitu práce tuzemských firem. „Český letecký průmysl je díky své vysoké úrovni znám po celém světě,“ doplňuje Kučera.  

Mise za kanál La Manche se zúčastnily špičky českého průmyslu. Jednalo se o letecké výrobce jako Aero Vodochody či PBS Velká Bíteš, ale i o dodavatele v oblasti kovových komponent, kompozit, kabeláže, elektroniky či NDT center – společnosti Alucast, Frentech, ATG, Mesit a Ray Service.

Pýcha britského průmyslu

MAA sdružuje britské letecké firmy z oblasti Midlands a reprezentuje 25 % britského leteckého průmyslu, který je druhý největší po Spojených státech. Aliance zároveň představuje 4 % světové letecké výroby. Základem výroby jsou především turbínové motory, kontrolní systémy a ovládací prvky. Většina produktů končí zejména v motorech Rolls-Royce, které se vyrábějí v nedalekém městě Derby. Klíčovými letadly pro alianci jsou pak zejména obří Airbus A380, A350, Boeing 787 a britský nadzvukový bitevník Eurofighter Typhoon.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek