Česká delegace jednala v Korejské republice o prohloubení ekonomické spolupráce

11. 11. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká delegace jednala v Korejské republice o prohloubení ekonomické spolupráce Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek ve dnech od 8. do 10. listopadu 2016 uskutečnil oficiální návštěvu Korejské republiky. Cílem návštěvy bylo podpořit další rozvoj vzájemných vztahů v rámci strategického partnerství obou zemí deklarovaného v roce 2015. Na cestě ministra doprovázeli zástupci Česko-korejského fóra budoucnosti a početná podnikatelská mise.

Během návštěvy jednal ministr Lubomír Zaorálek s ministrem zahraničních věcí Korejské republiky Yun Byung-se. Oba partneři pozitivně hodnotili naplňování Akčního plánu ke strategickému partnerství. „Korejská republika je vůbec první zemí v Asii, s kterou jsme uzavřeli strategické partnerství,“ zdůraznil v této souvislosti ministr Zaorálek.

Šéfové diplomacií se dále shodli i na posílení spolupráce v oblasti jaderné energetiky, kybernetické bezpečnosti, vědy a vzdělávání. „Vidíme velký potenciál v propojení českých a korejských výzkumných center a firem v oblasti IT, strojírenství, autoprůmyslu, biotechnologií a nanotechnologií,“ doplnil ministr Zaorálek.

V rámci setkání se diskutovalo také o bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově, jaderném programu KLDR a dalších aktuálních zahraničně-politických tématech včetně prezidentských voleb v USA. Oba ministři vyjádřili spokojenost i s naplňováním dohody o pracovních prázdninách a rostoucím turistickým ruchem. V letošním roce dle odhadu navštíví ČR přibližně 275 000 korejských turistů.

V rámci Česko-korejského podnikatelského fóra se ministr Zaorálek setkal s prezidentem KOIMA (Asociace korejských dovozců) Shin Myoung Jin. „Nejdynamičtěji se rozvíjející oblastí vzájemných vztahů je hospodářská spolupráce. Korea patří mezi nejdůležitější investory v ČR a zároveň je třetím nejvýznamnějším exportním teritoriem v Asii. Obchodní výměna mezi našimi zeměmi dosáhla 3,9 miliardy USD v roce 2015,“ uvedl šéf české diplomacie ve svém vystoupení k více než sedmdesátce účastníků.

„Korea je zajímavý trh. Pro více než polovinu podnikatelského doprovodu se jednalo o první návštěvu. S ohledem na velký zájem korejských partnerů a výsledky jednání lze očekávat nové kontrakty pro české exportéry,“ doplnil Bořivoj Minář z Hospodářské komory ČR.

Během své návštěvy jednal ministr Zaorálek i s ministrem pro sjednocení Korejské republiky Hong Yong-pyo, přijal ho Park Ju-Seon, místopředseda národního shromáždění Korejské republiky, zahájil i druhé zasedání Česko-korejského fóra budoucnosti a zavítal i do demilitarizované zóny na hranicích KLDR a Korejské republiky.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek