Česká diplomacie dosáhla povýšení vztahů s Kubou na úroveň velvyslanců

25. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká diplomacie dosáhla povýšení vztahů s Kubou na úroveň velvyslanců Kuba udělila 21. července 2016 souhlas s působením nového velvyslance ČR na Kubě Vladimíra Eisenbruka. Udělení agrément v tomto případě představuje významný posun ve vzájemných vztazích obou zemí, protože od vzniku České republiky až dosud byl zastupitelský úřad v Havaně veden pouze na úrovni chargé d’affaires, obdobně jako kubánský zastupitelský úřad v Praze.

Česká republika v minulosti dvakrát neúspěšně požádala o agrément pro svého velvyslance na Kubě, nynější pozitivní kubánská odpověď je výsledkem posunu obou zemí k intenzivnějšímu dialogu a nové dynamice bilaterálních styků. Na základě politické dohody by měl o agrément požádat také příští kubánský velvyslanec v ČR.

K povýšení diplomatických vztahů dochází po dvaceti sedmi letech. Navázat ve vztahu s Kubou srovnatelné zastoupení, jako mají země EU, patřilo k prioritám české diplomacie v posledních dvou letech.

Velvyslanec Vladimír Eisenbruk, který dříve působil jako velvyslanec ČR v Kostarice, Mexiku a Peru, patří mezi zkušené české diplomaty.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek