Česká ekonomika nebrzdí, táhne ji zahraniční poptávka

2. 9. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Česká ekonomika pokračuje v solidním růstu. Podle čísel Českého statistického úřadu narostl hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí roku 2016 meziročně o 2,6 procenta.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se dočkal růstu o 0,9 %. Hlavními faktory zlepšující se kondice českého hospodářství jsou silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností.

Příznivý vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. Ve zpracovatelském průmyslu, který táhne expandující automobilový průmysl, vzrostla hrubá přidaná hodnota (HPH) mezičtvrtletně o 1,3 % a meziročně o 4,8 %.

Nižší investiční dotace nisméně udusily stavebnictví, které se dočkalo poklesu o 5,5 %. Ostatní odvětví i nadále prosperují. „Například v obchodu, dopravě a ubytování se HPH meziročně zvýšila o 2,5 %, v případě služeb v oblasti nemovitostí o 2,1 % a v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech o 3,4 %,“ upřesnil Český statistický úřad.  

Na straně poptávky byla klíčovým faktorem růstu HDP zahraniční poptávka, podpořená stabilní spotřebou domácností. Zahraniční obchod tak zůstává tahounem tuzemského hospodářství. Export v meziročním srovnání vzrostl reálně o 5,7 procenta, dovoz o 3,1 procenta.

Vývoj ekonomiky se pozitivně projevil i na pracovním trhu. Ve druhém kvartále byla zaměstnanost vyšší o 1,6 procenta než ve stejném období loňského roku, mezičtvrtletně se zvýšila o 0,3 procenta.

Proč zpomaluje stavebnictví?

Propad stavebnictví komentuje generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec: „Výrazně méně peněz jde hlavně do velkých infrastrukturních staveb, což souvisí i s tím, že do Česka oproti loňsku přitéká méně evropských dotací. Brzdou pro přípravu desítek významných projektů je i požadavek Bruselu na opětovné posuzování vlivu na životní prostředí podle nových pravidel.“

Poptávka po novém bydlení je podle Evžena Korce – i díky levným hypotékám – stále vysoká, výstavbu nicméně brzdí klesající nabídka českých developerů. Ředitel Ekospolu to přičítá složitému povolovacímu procesu v Česku.

Roční růst do tří procent. Dobrý výsledek, ale...

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové se letos české HDP zvýší o 2,5 až 3 procenta, což je dobrý, nicméně očekávaný výsledek.

„Ekonomika se v současné době pohybuje na svém potenciálu. Investice a dovozy jsou spojené nádoby – nyní jsme svědky toho, že slabší investice tlumí dovoz a zvyšují příspěvek čistého vývozu k růstu. Naopak při posílení investic by čistý příspěvek obchodu k růstu klesl. Letos zároveň vyprchávají jednorázové impulzy, které zvýšily loňskou srovnávací základnu. A právě vzhledem k silnému základu z loňska bude letošní růst mezi 2,5 až 3 % velmi dobrým výsledkem,“ doplňuje ekonomka.

Ředitel Saxo Bank Pavel Drahotský považuje výsledek pro české hospodářství za skvělou zprávu. Česká ekonomika se stále veze na pozitivní ekonomické vlně. S výjimkou nižších investic jsou zbývající faktory ve skvělé harmonii. Nízká nezaměstnanost, extrémně nízké úrokové sazby, trvající expanse domácího automobilového průmyslu a z toho vycházející velmi solidní HDP tvoří momentum, které je nutné prodloužit, jak jen to bude možné. Otázkou je, jak tuto ekonomickou idylku ovlivní předpokládané posílení české koruny po ukončení intervencí ze strany ČNB,“ komentuje Drahotský.

Analytik a hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek považuje za alarmující především čísla týkající se stavebnictví. Ekonom dlouhodobě kritizuje také snižující se kapitálové výdaje českého státu. Tuzemská ekonomika by podle jeho slov potřebovala více investic.

„Investice začaly českou ekonomiku citelně brzdit. Toto zjištění není překvapivé s ohledem na průběžně zveřejňované katastrofální výsledky stavební výroby. V lehkém propadu se ocitly i investice do strojního vybavení, a to už druhý kvartál za sebou. Jedná se o krajně nežádoucí vývoj. Pokud se v ekonomice neinvestuje, nemůže růst udržitelným způsobem,“ domnívá se Sobíšek.

„Pro celý rok držíme očekávání růstu o 2.3%, které je ovšem založené na předpokladu, že se investiční činnost před koncem roku částečně vzpamatuje,“ dodává ještě analytik. (jap)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek