Česká ekonomika raketově roste, tempo překvapilo i analytiky

16. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

České hospodářství roste rychleji, než se očekávalo. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil meziročně o 4,5 procenta. Čísla Českého statistického úřadu překvapila i odborníky. Také celoroční růst by mohl přesáhnout čtyři procenta.

Výkon české ekonomiky překonal i optimistické scénáře. Nejoptimističtější odhad zveřejnila nedávno Česká národní bankä, která predikovala růst o 3,5 procenta. Rychleji rostla ekonomika naposledy před dvěma lety, loni mírně zabrzdila. Výsledek z poloviny roku 2015 ale ovlivnily především evropské peníze.

Co je důsledkem nečekaného zrychlení ve druhém kvartálu 2017, se zatím analytici neshodují. Jasnější odpověď dá až zpřesněný odhad na počátku září.

Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka byl hlavním motorem tuzemského hospodářství průmysl, který s každým dalším měsícem „posouvá hranice svých produkčních možností.“

„Bariéru k dosažení ještě většího úspěchu představuje nedostatečné personální zajištění. Dobrý stav českého průmyslu a zároveň také pokračující zlepšení evropské ekonomiky je hnací silou pro české exportéry. Rostoucí hodnota českého vývozu a schopnost uspět v boji se zahraničními konkurenty potvrzuje, že i výsledky zahraničního obchodu byly slušné,“ shrnuje Gapko.

V černých číslech je také stavebnictví, které dlouho stagnovalo. Spotřeba domácností je stále vyšší díky vyšším mzdám a rekordně nízké nezaměstnanosti.

ČNB odhaduje 3,6 procenta, další jsou ještě optimističtější

Česká národní banka aktuálně odhaduje růst HDP za celý rok 2017 na 3,6 %. A nad třemi procenty se růst podle ČNB udrží i v roce 2018.

„Meziročním tempem se česká ekonomika zařazuje na přední místa žebříčku mezi zeměmi EU, mezikvartálním možná i na samotný vrchol. Bez znalosti detailní struktury růstu se můžeme domnívat, že ekonomiku táhly zejména útraty domácností. Také oživení stavebních investic mohlo být impulzem pro citelné zrychlení růstu,“ domnívá se ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Na rozdíl od ČNB Rožumberský věří, že celoroční růst překoná čtyři procenta a bude druhý nejvyšší od roku 2007. „Nebýt nedostatku pracovní síly, která se ukazuje být největší brzdou, rostla by ekonomika ještě rychleji,“ doplňuje ekonom UniCredit Bank.

„Odhad výkonu českého hospodářství ve 2. čtvrtletí letošního roku příjemně šokoval. Co bylo klíčem k tak silnému růstu lze nyní jen spekulovat vzhledem k tomu, že struktura HDP bude zveřejněna až po zpřesněném odhadu k 1. září. Překvapení se může skrývat na straně investic a ke zvýšení HDP kromě tradičně silného příspěvku zpracovatelského průmyslu pravděpodobně významně přispěly i služby. Tyto faktory ostatně zmiňuje i Český statistický úřad,“ připomíná analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Růst je široce rozprostřen napříč ekonomikou, silná poptávka podporuje nejen průmysl, ale i většinu odvětví služeb. Celoroční růst evidentně přesáhne 3 %, v roli tahouna zůstane spotřeba domácností opřená o silný trh práce,“ doplnila k nejnovějším číslům Česká bankovní asociace.

jap

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek