Česká firma Kopos úspěšně proniká na gruzínský trh

14. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká firma Kopos úspěšně proniká na gruzínský trh Kolínská firma Kopos, která se specializuje na produkci elektroinstalačních výrobků, jako jsou rozvodné krabice, zásuvky, trubky, lišty, žlaby, upevňovací materiál, kabelové nosné systémy atd., se od svého vstupu na gruzínský trh v roce 2010 v zemi úspěšně etablovala a zaujímá pozici jednoho z lídrů ve svém odvětví.

Úspěch v Gruzii firmu podnítil ke vstupu taktéž na sousední arménský trh, kde firma prodává své výrobky od roku 2012.

Kvalita české produkce

Gruzínské stavební firmy si výrobky firmy Kopos vybírají i přes jejich vyšší cenu. Turecká a ruská konkurence sice dovede dodat podobné výrobky za cenu nižší (především z důvodu malých přepravních nákladů a neplnění EU norem), ale gruzínský zákazník již zjistil, že výrobky od Koposu jsou v porovnání s konkurencí kvalitnější, a tím pro stavitele v konečném měřítku výhodnější.

Gruzínský zákazník mimo vysokou kvalitu dále oceňuje nové materiály na místním trhu, široké spektrum produkce, příznivý poměr cena-kvalita a operativnost dodávek a péči o zákazníka. Kopos totiž nejenom své výrobky prodává, ale zároveň poskytuje svým zákazníkům pravidelné školení o svých produktech a moderních technologiích.

Specifika místního trhu

Gruzínský trh se stavebními a elektroinstalačními materiály je odlišný od evropského. Neexistují zde velkoobchody ani normy a standardy pro elektroinstalační materiály. To vše samozřejmě nahrává levné konkurenci. Gruzínský trh je navíc poměrně malý. Dalším místním specifikem je slabá úroveň technických znalostí pracovníků a někdy špatná platební morálka.

Příležitost pro české podnikatele

Gruzie má s Českou republikou uzavřenu dohodu o vzájemné ochraně investic, stejně jako dohodu o zamezení dvojího zdanění. Navíc od podzimu 2014 platí dohoda o volném obchodu mezi EU a Gruzií. Na české firmy mající zájem vyvážet svou produkci do Gruzie tak čekají bezcelní možnosti vývozu a také stabilní a liberální ekonomické prostředí. V žebříčku Doing Business Světové banky se Gruzie tradičně umisťuje na předních pozicích.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Tbilisi (Gruzie). Autor: Jiří Preclík.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek