Česká firma Vari bude vyrábět lodě ve Vietnamu

26. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Dne 22. 9. 2017 podepsala česká firma VARI a.s. dohodu o výrobní kooperaci s česko-vietnamským výrobcem lodí firmou James Boat Technology. Těsnější propojení obou firem umožní zefektivnit společný výrobní proces a rozšířit jejich marketingové aktivity na další trhy. Lodě vyráběné částečně v ČR a částečně ve Vietnamu tak budou mít větší šanci uspět na nových trzích.

Podpis smlouvy o výrobní kooperaci byl završením několikaletého úsilí obou firem o zavedení společné výroby a vzájemné podpory prodeje v oblasti loďařského průmyslu. Firma VARI, která doposud vyráběla v ČR především pracovní lodě, si nyní bude moci rozšířit své výrobní portfolio o rekreační plavidla a hlídkové čluny pro pobřežní stráž a policii. Základní tělo lodí se bude vyrábět ve Vietnamu. Motory a další ovládací prvky lodí budou osazovány v ČR.

Firma Vari spolupracuje s firmou James Boat Technology již od roku 2013. Tehdy poskytla firmě své výrobní know-how a zprostředkovala dodávky materiálu na výrobu lodí z ČR. Firma James Boat Technology se mezitím stala úspěšným dodavatelem hlídkových člunů pro vietnamskou pobřežní stráž. V červnu 2017 v průběhu státní návštěvy prezidenta Zemana ve Vietnamu obě firmy podepsaly memorandum o spolupráci při výrobě lodí a jejich dodávkách na evropské trhy. Na toto memorandum pak navázala smlouva o výrobní kooperaci podepsaná dne 22.9.2017, která oběma firmám zaručuje těsné spojení při výrobě a marketingu lodí.

Slavnostního podpisu smlouvy se zúčastnil rovněž zástupce českého velvyslanectví ve Vietnamu. Ve svém úvodním projevu vyzdvihl dlouhou tradici česko-vietnamské ekonomické spolupráce, která se v posledních letech přesouvá od tradiční obchodní výměny k hlubším formám spolupráce zahrnujícím např. transfer technologií a výrobní kooperaci. Podpis smlouvy mezi firmou VARI a James Boat Technology je jedním z úspěšných příkladů této prohlubující se spolupráce českých a vietnamských firem.

Informace a fotografie poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Hanoji (Vietnam). Autor: David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek