Česká republika dodala humanitární pomoc do Sýrie

9. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká republika dodala humanitární pomoc do Sýrie Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Českým červeným křížem uskutečnilo ve dnech 5. a 6. června 2016 zásilku humanitární pomoci Sýrii ve výši 3 milionů Kč, hrazenou z rozpočtu MZV. Dodávku materiálu, který je určen do těžko dostupných oblastí země, přepravilo do Sýrie letadlo Armády ČR.

Humanitární materiál obsahující mobilní kuchyně, invalidní vozíky, berle, chodítka a speciální obvazy převzali za asistence zástupců Českého červeného kříže (ČCK) a MZV ČR pracovníci Syrského arabského červeného půlměsíce (SARC), kteří zajistí její distribuci vnitřně vysídlenému obyvatelstvu Sýrie v těžko přístupných oblastech Zabadany, Madaya, Foaa, Kefraya, Saydeh Zenab a Tartous (Banyas Camp).

„České republice se v těchto dnech podařilo dostat do Sýrie dodávku humanitární pomoci. Je určená lidem v oblastech, které byly dlouho odříznuty od jiných dodávek pomoci,“ uvedl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

„Složení zásilky je cílené a zajistili jsme ji podle zjištění, která Červený kříž a Červený půlměsíc získal přímo na místě. Jsem rád, že tak můžeme dále přispět k pomoci, kterou Hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce každý měsíc poskytne pěti milionům Syřanů, protože tím zmírňujeme konkrétní lidské utrpení přímo v místě jeho vzniku. Syrští kolegové poskytnutou pomoc hodnotí velmi pozitivně,“ sdělil prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

ČR poskytuje humanitární pomoc obyvatelstvu uvnitř Sýrie i syrským uprchlíkům v regionu od počátku konfliktu. V letech 2012–2015 bylo na pomoc obyvatelstvu Sýrie a syrským uprchlíkům v okolních zemích z humanitárního rozpočtu MZV vynaloženo celkem přes 100 milionů Kč.

Z hlediska EU má konflikt v Sýrii, probíhající již téměř pět let, tamní humanitární krize, uprchlická vlna a s ní související migrační problém mimořádně závažné dopady na bezpečnost a stabilitu EU. ČR má zájem na efektivním a rychlém řešení migrační krize, a proto se zaměřuje na řešení jejích příčin ve zdrojových zemích, v tomto případě v Sýrii.

Přítomnost velvyslanectví ČR v Damašku a kontakty, kterými velvyslanectví disponuje, Česku umožňuje průběžně působit na představitele syrských institucí v zájmu naplňování rezolucí Rady bezpečnosti OSN a umožňování přístupu humanitární pomoci do všech oblastí syrského konfliktu. Postavení české ambasády využívá také řada spojenců, jako například USA, ale i další země EU.

ČR zdůrazňuje nezbytnost politického řešení krize v Sýrii, plně podporuje negociační úsilí zvláštního vyslance Generálního tajemníka OSN pro Sýrii Staffana de Mistury, který průběžné jedná se syrskými stranami v Ženevě a apeluje na představitele syrské administrativy, aby pokračovala v umožňování přístupu humanitární pomoci do všech oblastí konfliktu. Za prioritní proto ČR za současné komplikované situace považuje zajištění politického kompromisu všech stran konfliktu a dodržování příměří.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek