Česká restaurace v Šanghaji vaří vlastní pivo, v Číně je prostor i pro další české mikropivovary

7. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česká restaurace v Šanghaji vaří vlastní pivo, v Číně je prostor i pro další české mikropivovary Česká restaurace Krajánek v Šanghaji oslavila na počátku prosince jeden rok od svého založení. Během této doby si podnik s vlastním mikropivovarem již našel své štamgasty. Ti na čínské hodnotící službě Dianping chválí českou kuchyni, pivo i prostředí restaurace, jejíž interiér navrhli čeští architekti a nábytek dodala česká firma.

Nabídku domácího piva a menu šéfkuchaře Michala Řádka doplňují další produkty z Česka. Nechybí zde minerálky Mattoni a Becherovka, restaurace také zkusila prorazit s lahvovým pivem libereckého pivovaru Konrád.

V Šanghaji se novým restauracím s domácím pivem v posledních letech daří. Město se tak připojuje k celosvětovému trendu rostoucí obliby lokálního řemeslného piva bez nadnárodní produkce. Potvrzuje tím zároveň svou pověst místa, které je v Číně tradičně spojováno s vyšší tolerancí západních trendů. A o zakládání mikropivovarů v Číně mají zájem i české firmy. Ve východočínském Tianjinu již jeden český mikropivovar působí. Tendenci rostoucí obliby řemeslného piva v Číně by české firmy mohly využít jak ve formě dodávek technologií pro výrobu piva, tak i poskytnutím know-how. S otevřením mikropivovaru v Tianjinu pomáhal například český Lobkowicz. 

Česká restaurace Krajánek otevřela v Šanghaji loni na podzim. Za své sídlo si zvolila nově se rozvíjející šanghajskou lokalitu West Bund ve čtvrti Xuhui, která má v plánu oživit ještě donedávna opomíjenou část města. Zatímco tradiční Bund v centru města láká čínské i zahraniční turisty, jeho západní část se snaží přitáhnout nové developerské projekty. Své sídlo zde plánují vybudovat také filmová studia DreamWorks.

Pečlivě navržený interiér restaurace Krajánek, na jehož designu se podíleli čeští architekti z firmy Studio AB Ante, zaujme především nábytkem firmy Ton. Nápaditou a decentní dekoraci restaurace doplňuje výstavka pivních tácků již zaniklých českých pivovarů a hospod, lidové artefakty anebo třeba sběratelské kolekce vázaných českých časopisů. Tyto předměty sem osobně dovezl majitel podniku pan Cohen Xia, který stojí za nápadem provozovat českou restauraci v Šanghaji.

Pan Cohen Xia žil v Česku 26 let, hovoří plynně česky a kromě provozu restaurace Krajánek se zabývá dovozem českých zemědělských technických přípravků do Číny. Jak říká pan Xia o své restauraci: „Krajánka jsme zakládali s úmyslem vybudovat české centrum, které by v Šanghaji pomohlo usnadnit kulturní a obchodní kontakty. Rád bych Číňanům nabídnul českou kulturu, historii, nejlepší pivo a výbornou kuchyni.“ 

Restaurace Krajánek je zatím jedinou českou restaurací s vlastním mikropivovarem v Šanghaji. Svým hostům nabízí tři druhy domácího točeného piva: světlý ležák, pšeničné a černé pivo. Během prvního roku provozu se Krajánkovi podařilo získat téměř plné pětihvězdičkové hodnocení na portálu Dianping, který je obdobou americké hodnotící služby Yelp.

Generální konzulát ČR v Šanghaji zde již uspořádal několik kulturních akcí. Letos v létě pak restaurace hostila akci Czech Gaming & Creativity Evening a B2B jednání českých firem, jejichž účast na největším čínském herním veletrhu China Joy podpořilo ministerstvo zahraničních věcí formou projektu na podporu ekonomické diplomacie. Prostory restaurace často využívají české firmy i pro svá individuální obchodní jednání s čínskými partnery.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Šanghaji (Čína). Autor: Štěpán Vojnár, konzul pro obchod, ekonomiku, kulturu a školství.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek