Česká účast na Fine Food Australia

2. 10. 2014

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 22.09.2014
  • Zdroj: Zahraniční kancelář CzechTrade Sydney a Konzulát ČR, http://www.sbs.com.au/yourlanguage/czech/highlight/page/id/361718/t/Czech-companies-feed-Australians

Osm českých firem se představilo ve dnech 15.-18. září 2014 na jubilejním 30. ročníku největšího potravinářského veletrhu na jižní polokouli. Tisícovka vystavovatelů ze 45 zemí světa a asi 25 tis. návštěvníků mělo šanci na stánku ČR v Melbourne vidět kvalitní české sklo Crystalite a porcelán G.Benedikt, originální energetický nápoj Fakeer, ochutnat sušené maso Jerky, novopacké pivo, musli Semix a zahřát se třeba desetiletou slivovicí firmy Rudolfa Jelínka. Skupinu firem doplnila technologická firma J4, oceněná titulem Exportér roku 2013, vyrábějící pekařské pásové pece.

Velvyslanec ČR Martin Pohl přijel z Canberry, aby slavnostně otevřel veletržní stánek. Zástupce českých firem v Austrálii srdečně přivítal a popřál jim úspěšný veletrh. Pak už následovaly desítky obchodních jednání s ostatními vystavovateli a návštěvníky z oboru, kteří dorazili z menších či větších vzdáleností. Na stánek zavítali i někteří čeští krajané včetně Lenky Allen, prezidentky Českého a slovenského festivalu v Melbourne Vodafest, a Lenky Hadravové, která s účastníky natočila rozhovory pro SBS rádio. Český stánek byl oblíbenou zastávkou Australanů s evropskými kořeny zejména z Balkánu. Srbové, Chorvaté, Bulhaři, ti všichni znají velmi dobře slivovici. Nepohrdli ani novou medovou (Bohemia Honey) s menším obsahem alkoholu, která je novinkou na trhu. Židovské obchodníky zase oslovily české kosher výrobky, tradiční pětiletá slivovice a musli, které se vyváží do USA popř. do Izraele.

Představitelé firem byli s veletrhem celkově velmi spokojeni: výborná organizace, vysoká návštěvnost, pozitivní reakce na produkty a hlavně cenné kontakty na restauratéry, velkoobchodníky a distributory by měly přinést v příštích měsících své ovoce.  Účast České republiky byla realiizována agenturou CzechTrade za finančního přispění Ministerstva zemědělství a grantu Ministerstva zahraničních věcí na podporu ekonomické diplomacie. Z Evropské unie měly svůj oficiální stánek jen Rakousko, Itálie a bulharský mlékárenský svaz (dotován EU). Samostatné stánky měli potravináři z Řecka a Kypru. Kvalitní obchodní prezentace a otevřená sympatická komunikace českých účastníků výrazně přispěla k šíření dobrého jména České republiky a jejích výrobků v zahraničí. Věříme, že na příští ročník Fine Food 2015 dorazí tentokrát do Sydney ještě více českých exportérů.

Reportáž rádia SBS:  http://www.sbs.com.au/yourlanguage/czech/highlight/page/id/361718/t/Czech-companies-feed-Australians

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

 

Kontaktní informace:

  • Název: CzechTrade Sydney

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: