Česká účast na mezinárodním veletrhu výzbroje a vojenské techniky KADEX 2016 v Astaně

10. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Proběhlý mezinárodní veletrh výzbroje a vojenské techniky KADEX prokázal pokračování zájmu obranných průmyslů značné části světa o kazachstánský trh. V zemi i nadále existují příležitosti pro české podniky, z nichž se některé veletrhu zúčastnily a svoji přítomnost zhodnotily výrazně pozitivně.

Ve dnech 2. - 5. června 2016 proběhl v Astaně 4. mezinárodní veletrh výzbroje a vojenské techniky KADEX. Veletrh je zaměřen zejména na leteckou techniku, výzbroj a techniku pozemních sil, systémy protivzdušné obrany či týlové a technické zabezpečení vojsk. Veletrh KADEX je největší zbrojařskou výstavní akcí v KZ, která se koná každé dva roky. Letošního ročníku se zúčastnilo na celkové ploše cca. 100 tis m2 316 vystavovatelů z 32 zemí. To znamená mírný nárůst oproti poslednímu ročníku. Samostatné pavilóny měly (vedle pořádajícího KZ) také Rusko (zdaleka největší zahraniční expozice) a Turecko.

Veletrh navštívili čelní představitelé KZ, včetně prezidenta republiky N. Nazarbayeva a ministra obrany I. Tasmagambetova, a také desítky zahraničních delegací. Součástí programu veletrhu byly ukázky zejména letecké techniky (veletrh se uskutečnil u vojenské části mezinárodního letiště v Astaně).

Na akci se představilo několik českých společností na svém stánku (Aero Vodochody AEROSPACE a.s. a Omnipol a.s.) nebo na stáncích svých místních zástupců (Glomex Military Supplies, Excalibur Army s.r.o., Gumárny Zubří a.s.). Další české společnosti se veletrhu zúčastnily jako návštěvníci. V průběhu veletrhu proběhla řada schůzek českých vystavovatelů s představiteli kazachstánských ozbrojených sil.

Dne 2. června 2016 po ukončení otevíracího času veletrhu proběhlo v prostorách rezidence velvyslankyně setkání českých vystavovatelů s vedoucí ZÚ Astana a pracovníky ZÚ. Veletrh také navštívil ředitel odboru zahraniční spolupráce, obranného průmyslu, výzkumu a vývoje Ministerstva obrany ČR Jakub Hodinář, kterého během veletrhu doprovázeli představitelé ZÚ Astana, včetně vedoucí ZÚ.

Luboš Joza, politicko-ekonomické oddělení ZÚ Astana

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek