Česká účast na veletrhu obranného průmyslu IDEAS 2016 v Pákistánu

25. 11. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Česká účast na veletrhu obranného průmyslu IDEAS 2016 v Pákistánu Ve dnech 22. – 25. listopadu 2016 se v pákistánském Karáčí uskutečnil veletrh vojenské a bezpečnostní techniky „IDEAS 2016“. Českou republiku reprezentovala delegace MO ČR, vedená NM Tomášem Kuchtou. Na společném českém stánku se veletrhu zúčastnilo 6 českých firem, další 4 české firmy se veletrhu zúčastnily samostatně. Během veletrhu byl NM Kuchtou podepsán prováděcí protokol – Terms of Reference – k MOU mezi ministerstvy obrany ČR a PK, podepsanému v r. 2010. MOU o firemní technické spolupráci s PK státní zbrojovkou POF Wah podepsaly firmy ČZ UB a CSG.

Ve dnech 22. – 25. listopadu 2016 se v pákistánském Karáčí uskutečnil veletrh „IDEAS 2016“. Jedná se o největší veletržní akci v Pákistánu zaměřenou na vojenskou a bezpečnostní techniku, která se organizuje každé dva roky. Letošního, v pořadí již 9. ročníku, se na ploše 3 tis. m2 zúčastnilo celkem 418 vystavovatelů, z čehož bylo 157 vystavovatelů z Pákistánu a 261 vystavovatelů z 34 zemí světa. Samostatné haly měly na veletrhu Čína a Turecko, velké pavilony měly Ukrajina a Rusko.

Dle oficiálních informací organizátora veletrh navštívilo přes 30 000 zástupců odborné i laické veřejnosti, včetně odborných a vojenských delegací z 50 zemí světa.

Českou republiku reprezentovala delegace MO ČR, vedená NM Tomášem Kuchtou. Česká oficiální firemní účast byla složená z 6 firem – Česká zbrojovka Uherský brod a.s., Omnipol a.s., LOM Praha s.p., AURA Brno s.r.o., ŽĎAS Žďár nad Sázavou a.s. a TS Plzeň a.s. Oficiální firemní účast byla zastřešená na společném stánku ČR a PK firmy Next Mile Advantage Enterprises – místního zástupce ČZ UB. Realizátorem oficiální české účasti byla firma Sun Drive Communications Brno s.r.o.

Kromě uvedených 6 českých firem na společném českém stánku se veletrhu samostatně na stáncích svých místních zástupců zúčastnily další 4 české firmy: CSG (bývalý Excalibur Arms), CS Solutions, ERA Pardubice a MESIT Defence Systems.

Veletrhu IDEAS se v PK přikládá mimořádný politický a ekonomický význam, potvrzením tohoto faktu je skutečnost, že slavnostního otevření se zúčastnil jak premiér Nawaz Sharif, tak velitelé všech složek PK ozbrojených sil – velitel armády generál Raheel Sharif, velitel letectva – air marshall Sohail Aman a velitel námořnictva – admirál Mohammad Zakaullah.

Během slavnostního otevření se premiér Nawaz Sharif a velitel armády Raheel Sharif zastavili na českém stánku, kde se zajímali o vystavené produkty, hlavně o útočné pušky BREN z produkce ČZ UB. Následující den se ve všech PK médiích objevila fotografie premiéra Sharifa držícího českou pušku BREN.

Záznamy z bilaterálních jednání NM Tomáše Kuchty ZÚ odešle ústředí, jakmile je obdrží od úřadu PO ČR resp. kabinetu TK. Během veletrhu byl NM Kuchtou podepsán prováděcí protokol – Terms of Reference – k MOU mezi ministerstvy obrany ČR a PK, podepsanému v r. 2010. Bilaterální MOU o firemní technické spolupráci s PK státní zbrojovkou POF Wah podepsaly firmy ČZ UB a CSG.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Islámábádu (Pákistán).

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek