Česká účast na veletrhu WCIF v Číně a bilaterální jednání s vedením provincie Sichuan

10. 11. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Česká účast na veletrhu WCIF v Číně a bilaterální jednání s vedením provincie Sichuan Ve dnech od 2. do 4. listopadu 2016 navštívil Chengdu náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR pan Vladimír Bärtl. Hlavním bodem byla návštěva největšího regionálního veletrhu Western China International Fair (WCIF) 2016. Hostem WCIF v roce 2014 byl prezident republiky Miloš Zeman, který v Chengdu zahájil svou státní návštěvu.

Partnerskou zemí veletrhu v roce 2016 bylo Německo, hlavním hostem vicekancléř a ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel. Česko se na WCIF 2016 prezentovalo stánkem s předními českými skláři a zástupci potravinového sektoru. Během návštěvy českého pavilonu, který organizoval GK Chengdu (PROPED), CzechTrade a CzechTourism, poskytl náměstek Bärtl u českých korunovačních klenot ze skla rozhovor pro místní média.

Dále na veletrhu náměstek Bärtl slavnostně odhalil dva české letouny SL600 od společnosti Skyleader/ Jihlavan, jejichž výroba se pro čínský trh připravuje v sichuanském městě Zigong. Navštívil také stánky Sichuan Airlines s jejich významnou leteckou linkou Chengdu – Praha a společnosti Changhong, která je se svým výrobním centrem v Nymburku jedním z nejvýznamnějších čínských investorů v Česku.

Během svého pobytu měl dvě významná bilaterální jednání. Na české straně se jich dále zúčastnili Zbyněk Noha, generální konzul ČR v Chengdu, Lukáš Opatrný, vedoucí ekonomického úseku ZÚ Peking, Petr Hýl, prezident Čínsko-české letecké asociace a Ladislav Graner, ředitel kanceláře CzechTrade Chengdu.

Jednání s viceguvernérem provincie Sichuan, panem Liu Jie

Náměstek Vladimír Bärtl připomněl výborné vztahy na nejvyšší úrovni, ocenil bohatou spolupráci mezi provincií Sichuan a ČR v oblasti letectví: kromě výroby letounu SL600 se chystá také česko-čínský vývoj 6–8místného letounu D6. Od srpna 2016 úspěšně funguje přímá linka Praha – Chendu provozovaná společností Sichuan Airlines. Pilotní škola F-AIR brzy začne s tréninkem pilotů společnosti Sichuan Airlines v ČR.

Došlo ke shodě, že obě strany budou pracovat na současných projektech spolupráce a hledat další nové možnosti. S viceguvernérem byla projednána také organizace Sichuan International Aviation and Aerospace Show, kde bude v roce 2017 Česko partnerskou zemí a spoluorganizátorem. Náměstek Bärtl jako aktivní pilot vyjádřil přání se na této akci za rok proletět na v Zigongu vyrobených letadlech SL600. 

Přítomný prezident Sichuan Airlines pan Li Haiying na jednání informoval, že přímá linka Chengdu – Praha bude „protažena“ v příštích měsících na lety Xi’an – Chengdu – Praha a Hangzhou – Chengdu – Praha.

Jednání se stranickým tajemníkem města Zigong, panem Li Gang

Hlavním tématem bylo všeobecné letectví, vyjádřeno potěšení z nedávného slavnostního otevření továrny na česká letadla SL600 v městě Zigong. Kromě plánované výroby SL600 v Zigong může Česko nabídnout technologie pro budování letišť pro všeobecné letectví nebo sdílet zkušenosti s otevíráním nízkého letového prostoru.

Stranický tajemník Li Gang přislíbil, že k technologickému transferu a spuštění výroby SL600 dojde v brzkém termínu. Jako follow-up návštěvy náměstka Vl. Bärtla se do Česka v následujících týdnech chystá delegace města Zigong a bude jednat o dalších možnostech praktické spolupráce v oblasti všeobecného letectví.

Na závěr své cesty dne 4. listopadu 2016 vystoupil náměstek Vladimír Bärtl v Chengdu jako hlavní zahraniční řečník na 3rd China International General Aviation Industry Development Summit Forum. Na čínské straně byl hlavním řečníkem viceguvernér Liu Jie.

Náměstek Bärtl vyzval čínské partnery k realizaci stávajících projektů a další aktivní spolupráci s českým letectvím. Kromě Sichuan International Aviation and Aerospace Show bude Česko v roce 2017 připravovat rozsáhlou účast českých firem na leteckém veletrhu v čínském městě Xi’an. Do Prahy budou také v příštím roce pozváni zástupci čínského letectví na SVE-Čína Aviation Forum 2017.

Po skončení návštěvy odletěl náměstek Vladimír Bärtl z Chengdu do Prahy přímou linkou společnosti Sichuan Airlines.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Chengdu (Čína).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek