České a německé firmy plánují spolupráci na vývoji inteligentních textilií

21. 9. 2017 | Zdroj: Enterprise Europe Network ČR

Ve dnech 11. a 12. září 2017 uspořádal BIC Plzeň se svými německými partnery ze sítě Enterprise Europe Network návštěvu/misi německých firem z oblasti inteligentních (tzv. smart) textilií do Plzně. Cílem bylo, aby navázaly technologickou spolupráci s českými firmami a institucemi.

Smart textiliemi jsou myšleny textilie s integrovanými elektronickými funkčními bloky, např. integrovanými senzory pro měření hodnoty dopadajícího UV záření ze slunce nebo parametrů okolního prostředí.

Účastníky akce v úvodu přivítal Pavel Kotas, náměstek primátora města Plzně.  Během prvního dne proběhly prezentace českých i německých účastníků. Poté následovala předem naplánovaná dvoustranná česko – německá jednání. Těch proběhlo celkem 46. Tato jednání pak byla základem proto, aby si účastníci následně ještě v dalším průběhu akce vyjasňovali konkrétní formy předpokládané mezinárodní spolupráce.

V rámci prvního dne akce proběhla také návštěva výzkumného centra RICE (Regionální inovační centrum elektrotechniky) na Západočeské univerzitě v Plzni, kde měli účastníci jedinečnou možnost nahlédnout do špičkově vybavených laboratoří výzkumného centra a dozvědět se více informací o vyvinutém chytrém hasičském obleku. Součástí tohoto obleku jsou zabudované senzory měřící okolní teplotu, vlhkost nebo upozorňující na okolní nebezpečné plyny. K obleku patří chytré rukavice se schopností měření teploty horkých předmětů bez nutnosti jejich dotyku a také chytrá obuv, která umí přesně určit místo pohybu hasiče. Hasičský oblek patří mezi nejlepší obleky ve své kategorii. Důkazem toho je vítězství RICE v rámci mezinárodní soutěže Smart@Fire 2016 ve Francii, kde oblek uspěl mezi dalšími 54 účastníky a získal první místo.

Druhý den byl věnovaný návštěvám ve firmách z oblasti smart textilií z plzeňského regionu, a to firem VOCHOC a APPLYCON. Účastníci se dozvěděli bližší informace o portfoliu jejich výrobků a navštívili i jejich provozy.

Celá akce byla účastníky hodnocena velmi kladně a již nyní je zřejmé, že v nejbližší době bude zahájena česko-německá spolupráce na vývoji nových technologií v oblasti smart textilií.

Autor článku: Lenka Podzimková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek