České autobusy pro Prištinu - úspěšný případ

19. 9. 2016

  • Země: KO - Kosovo
  • Datum zveřejnění: 19.09.2016

Ve středu 7. září 2016 byla podepsána smlouva mezi společností Iveco Czech Republic, a. s., prištinskou dopravní společností Trafiku Urban a starostou kosovské metropole Shpendem Ahmetim na dodávku 30 městských autobusů české provenience v celkové hodnotě 5,922 milionů EUR. Hlavní část projektu bude realizována v první polovině roku 2017 ve dvou dodávkách po 15 autobusech. Vedení Prištiny má zájem o dodání prvních vozů již koncem roku 2016. Součástí kontraktu je také opce na zakoupení dalších 21 vozů. Kromě vlastní dodávky 30 autobusů bude společnost Iveco zabezpečovat v rámci kontraktu také školení pro řidiče a údržbu vozového parku.

 

České firmě se podařilo uspět v mezinárodním tendru, kterého se zúčastnily se svými místními partnery společnosti z Polska - Solaris Bus & Coach, Číny - Higer Bus a Ukrajiny - City Transport Group LTD. Zájem měly rovněž firmy z Indie a Turecka, ty však do závěrečné fáze nepostoupily. Společnost Iveco ČR sice vstoupila do tendru s třetí nejvyšší nabídkou, avšak levnější čínská a ukrajinská přihláška do tendru nesplňovaly všechny podmínky a proto byly z výběrového řízení vyřazeny, naopak polská nabídka byla o necelých 700 tis. EUR dražší než jakou podala společnost Iveco. Financování projektu je zajištěno půjčkou od EBRD, regionální zástupce banky Bekim Muaremi byl rovněž přítomen podpisu smlouvy.

 

Tiskové konference po podpisu smlouvy se zúčastnilo téměř 35 místních novinářů a zprávy o podpisu smlouvy se objevily ve většině kosovských médií.

 

Veřejná doprava v Prištině a v celém Kosovu nabízí značný potenciál k růstu a úspěch české firmy Iveco může být prvním krůčkem při jejím budování. Současný autobusový park provozovaný v Kosovu tvoří ojeté vozy dovážené ze zemí EU, jejichž technický stav již v mnohém neodpovídá požadavkům na bezpečný provoz. V lepším technickém stavu jsou autobusy jezdící do zahraničí, ale i tyto vozy mají najeto mnoho tisíc kilometrů. Tato situace nabízí příležitosti nejen pro Iveco ČR, ale i pro dalšího českého výrobce autobusů.

Tisknout Vaše hodnocení: