České firmy a univerzity se úspěšně prezentovaly na RoboBusiness Europe v Nizozemsku

25. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR schválilo počátkem února 2017 finanční příspěvek na podporu účasti českých firem, startupů a výzkumných institucí na společném stánku v rámci veletrhu a konference TUS Expo a RoboBusiness Europe, které se konaly ve dnech 19. až 21. dubna 2017 v Haagu v Nizozemsku.

Zúčastnilo se 9 českých zástupců dynamicky se rozvíjejícího se sektoru robotiky a umělé inteligence v čele s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), ČVUT,  Středoevropským technologickým institutem (CEITEC), VUT a s podporou MZV, Úřadu vlády, CzechInvestu, Českého centra a firmy El Ninjo.

Profesoři Babuška a Hlaváč a velvyslankyně Jana Reinišová

Profesoři Babuška a Hlaváč a velvyslankyně Jana Reinišová

Český pavilón

Český pavilon

České firmy a instituce, které se akce (projektu ekonomické diplomacie – PROPED) zúčastnily, včetně kontaktních osob:

Pozvánka formou videa od česko-nizozemské firmy RoboMG.

Proč se firmy a instituce účastnily?

  • Jedná se o jednu z nejdůležitějších akcí v Evropě („Robo Week Europe“) v oblastech robotiky a bezpilotních systémů („Unmanned Systems“).
  • Nizozemsko se stává světově důležitým centrem výzkumu v oblastech robotiky a umělé inteligence v čele s „RoboValley“ a TU Delft (viz také Budoucnost umělé inteligence (a světové, nizozemské i české ekonomiky).
  • Startupy se mohou ucházet o investici prostřednictvím RoboValley Fundu, který má plánovaný kapitál ve výši 120–250 mil. USD (viz RoboValley a Chrysalix Venture Capital oznámily nový Fond pro robotiku v Nizozemsku).
  • Součástí projektu byl také cílený „match-making“, organizovaný ZÚ Haag, zaměřený na největší a nejzajímavější přítomné firmy a instituce – mj. ABB, City of The Hague, Delft Robotics, Delft TU, EEN, Eindhoven UT, ESA BIC, FME, Holland Robotics, Odense Robotics, OMRON El., PAL Robotics, Robotics Tomorrow.com, ROBOFED, Robot Security Systems, ROZUM Robotics, TU Munich, TESLA, US Digital a Yaskawa.

Častým hostem národního pavilónu byl také český profesor Robert Babuška, spoluzakladatel TU Delft Robotics Institutu, který mj. stojí za aktuálním rozvojem robotiky v Nizozemsku a v rámci svého nového projektu na CIIRC se bude v nejbližší době podílet i na dalším rozvoji české robotiky. Bylo by samozřejmě vynikající, kdyby se také dalším českým vědcům a inovativním firmám podařilo zapojit se do projektů RoboValley. Přítomnost a postavení prof. Babušky dokazuje, že to možné je.

„Velice nás těší, že tolik českých firem a univerzit má zájem o rozvoj robotiky a umělé inteligence a spolupráci s nizozemskými partnery“, uvedla ve svém úvodním projevu velvyslankyně ČR v Nizozemsku Jana Reinišová během neformální číše vína, kterou pro české partnery uspořádala na své rezidenci.

Akademickým vrcholem české účasti pak byla přednáška prof. Václava Hlaváče, CIIRC, ČVUT, na téma „Autonomous robotics research in the Czech Republic“.

Dle vyjádření účastníků akce přinesla mj. „velmi relevantní kontakty a několik zajímavých obchodních příležitostí“ nebo „možnou spolupráci se dvěma subjekty“ a obecně panovala na stánku dobrá atmosféra a velká spokojenost. Další zprávy z akce.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko). Autor: Roman Holý, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek