České firmy mají možnost navázat na své aktivity v Sýrii

22. 4. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

motiv článku - České firmy mají možnost navázat na své aktivity v Sýrii České firmy by se mohly podílet na obnově konfliktem zničené Sýrie. Vyzval je k tomu první náměstek ministra zahraničních věcí Syrské arabské republiky Fajsal Mikdád při jednání se zástupci Hospodářské komory ČR. Potenciál obchodní spolupráce zůstává s výhledem na stabilizaci a poválečnou rekonstrukci mimořádný.

V Sýrii existuje i řada českých projektů, na které by bylo možné navázat. Dle slov Mikdáda bude v následujících letech tato země potřebovat pomoc prakticky ve všech sektorech, zdůraznil obnovu infrastruktury. Jedná se například o rekonstrukci železniční, silniční a letištní infrastruktury, o dodávky lokomotiv, zemědělských strojů, malotraktorů či výrobních linek v oblasti mléčné výroby. Vysoká poptávka bude po čističkách odpadních vod, zdravotnickém vybavení a výrobcích farmaceutického průmyslu.

„Hospodářská komora ČR bude proto nadále v koordinaci s Ministerstvem zahraničních věcí udržovat a rozvíjet kontakty se svými syrskými partnery a syrskou podnikovou sférou,“ předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR Ilja Mazánek. Hospodářská komora ČR chystá řadu akcí orientovaných na předání důležitých informací o aktuální situaci a obchodních příležitostech v Sýrii českým firmám, mimo jiné bude jednat také o návštěvě českých podnikatelů v Sýrii.

Sýrie patřila k nejbližším spojencům Československa v oblasti Blízkého vchodu a dodnes má ČR v zemi dobré jméno, firmy mohou navazovat i na rozpracované projekty. V posledních předválečných letech české firmy získaly významné zakázky zejm. v oblasti petrochemie. Společnost Plynostav Pardubice předala v roce 2011 63 km dlouhý úsek plynovodu spojujícího Aleppo s tureckou hranicí (součást The Arab Pipeline). Dále se Plynostav připravoval na realizaci projektu výstavby 150 km ropovodu s termínem dokončení červenec 2014.

Velmi tradičním českým zástupcem na syrském trhu byla společnost Technoexport, která nabízí expertní služby a disponovala v Damašku vlastní budovou obchodního zastoupení. K dalším velkým českým dodavatelům do Sýrie před válkou patřily firmy Škoda Auto, ČKD DIZ či Prokop Engineering.

Hospodářská komora ČR spolu s českými firmami chce navázat na tradici intenzivních obchodních vztahů a realizovaných projektů v Sýrii. Spoléhat bude také na Velvyslanectví ČR v Damašku, které zůstalo jedním z mála diplomatických zastoupení v Sýrii.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek