České firmy mohou získat dotace a slevu na dani při realizaci R&D v Chile

22. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 19. ledna 2016 uskutečnil rada ZÚ Santiago de Chile DEK Ondřej Kašina jednání v chilské Agentuře pro rozvoj a inovaci (CORFO). Cílem jednání bylo především ověřit podmínky v rámci Zákona 20.241, podle kterého i zahraniční firmy, které si zřídí, byť i minimální právní identitu v Chile, mohou získat 50% dotaci a 35% daňové úlevy při realizaci projektů v oblasti výzkumu a rozvoje (pro stručnost dále popsáno anglickou zkratkou R&D).

Chile si v uplynulých letech získalo uznání za své programy Start-Up a za podporu mladých inovativních podnikatelů včetně zahraničních (například známý vládní program „Start-Up Chile“). Nicméně v rámci OECD patří Chile dosud ke státům, které mají nejmenší podíl HDP věnovaný na R&D. Právě tento deficit by měl změnit Zákon 20.241 na podporu R&D.

Zástupkyně ředitele tohoto programu spravovaného chilskou vládní agenturou CORFO María Isabel Salinas potvrdila, že nejen chilské firmy, ale rovněž například podniky z České republiky mohou získat prostředky a úlevy vtělené do Zákona 20.241. (V současné době jsou projekty R&D v Chile financovány z 63 % státem.)

Zahraniční firma, která si v Chile zřídí sebemenší pobočku a tím získá chilskou právní identitu a daňové číslo (RUT), může požádat CORFO o zařazení do programu preferencí dle Zákona 20.241. Podnik může být zařazen do programu preferencí v případě, že jeho investice do projektu R&D v Chile přesáhne hranici 100 jednotek UTM, což je 4 495 500 chilských pesos (CLP). (K dnešnímu dni je to například 6 192 USD.) V případě, že R&D projekt patří k oblastem, které jsou prioritní z hlediska ekonomického rozvoje Chile, lze od CORFO získat až 50% dotaci na realizaci projektu.

Zvláště důležité je, že zahraniční firma, která si zřídí v Chile byť jen minimalistické zastoupení, právní identitu a RUT – nemusí R&D projekt uskutečňovat sama. Může realizaci ze 100 % přenést na chilskou firmu, výzkumnou instituci či univerzitu. Zahraniční firma pouze musí prokázat minimální požadovanou výši investice, přidanou ekonomickou hodnotu projektu R&D a schopnost projekt řídit. Využívání pobídek podle Zákona 20.241 není omezené v čase. Maximální roční sleva na dani je 35 % a maximální výše odpočtu na jeden projekt je 1 500 UTM (67 432 500 CLP = 92 883 USD).

Dle vyjádření činovnice CORFO mají naději na schválení projekty z mnoha oblastí – od potravinářství, přes biotechnologie, nanotechnologie, energetiku důlní průmysl atd. Jediným kritériem pro zařazení R&D projektu do programu podpory a daňových úlev je jeho skutečná původnost a hodnota. 

CORFO rovněž může zprostředkovat ve spolupráci s Výborem pro zahraniční investice (CEI) významné finanční úlevy pro převod finančních prostředků do Chile, pokud se jedná o zahraniční firmy, které uskutečňují projekty strategicky prioritní z pohledu rozvoje chilské ekonomiky. Rovněž v tomto případě je výčet oblastí velmi široký a stojí za to v jakémkoliv případě investicí v Chile vyzkoušet možnost financování s podporou CORFO.

Užitečné odkazy:

Pro české firmy, které mají zájem na využití těchto pobídek, přikládáme další kontakty:


Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Santiagu de Chile (Chile).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek