České firmy na veletrhu tiskařského průmyslu 'drupa' 2016 v Německu

13. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Ve dnech 31. 5. – 10. 6. 2016 se konal světově největší veletrh polygrafického a mediálního průmyslu drupa 2016. Veletrhu se zúčastnilo 1 837 vystavovatelů, z čehož tři byli z České republiky, a navštívilo jej 260 000 expertů ze 180 zemí světa.

Celkem v 19 halách bylo možné shlédnout nejnovější technologie tiskařského průmyslu. Mezi hlavní obory veletržní nabídky patří tisková a mediální příprava (systémy, přístroje, software), tisk (stroje, přístroje, příslušenství), knižní vazba a další zpracování (stroje, přístroje, příslušenství), zpracování papíru včetně výroby obalových prostředků, spotřební materiál a služby (IT, poradenství, logistika, agentury).

Na veletrhu se představily také tři firmy z České republiky, konkrétně Ligum spol. s.r.o. z Jablonce nad Nisou a dvě firmy RoboVend s.r.o. a Machinery Europe s.r.o. z Prahy. Společnost Ligum je největším výrobcem přímo gravírovaných sleeves v Evropě, podnik RoboVend se specializuje na vývoj a výrobu multifunkčních kopírovacích automatů a firma Mechinery Europe dodává do celého světa použité tiskařské, knihařské a dokončovací stroje z regionu střední Evropy.

Veletrh tiskových médií se koná každé čtyři roky. Na letošním ročníku dominoval jednoznačně trend zvýšené prezentace digitálního tisku. Jednu z novinek bylo možné vidět na stánku společnosti Durst. Ta předvedla svou novou tiskárnu single-pass Durst Rho 130 SPC, která byla zlatým hřebem expozice této firmy. Tiskárna nabízí průmyslovou produktivitu potřebnou k transformaci obalového průmyslu směrem k digitálním technologiím a navíc s předstihem vyhovuje zpřísněným ekologickým normám, o kterých se diskutuje v souvislosti s udržitelností produkce obalů pro maloobchod s potravinami.

Jedním ze zajímavých trendů je opět výrazně zvýšený podíl asijských firem na veletrhu drupa. S rostoucí rozličností tiskových technologií, barev a materiálů je nutné aktualizovat také ISO normy. Technologie i materiály se vyvíjejí rychleji, a proto je nutná kontrola a řízení kvality tisku podle pravidel PSO a platných ISO norem.

Termín příštího veletrhu 'drupa' je 23. 6. – 2. 7. 2020.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek