České firmy se představily na veletrhu Ecobuild ve Velké Británii

18. 3. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Veletrh Ecobuild, který se koná vždy v březnu na největším londýnském výstavišti ExCel, se stal velmi populárním místem k představení inovativních energetických technologických a stavebních řešení včetně vytápění biomasou resp. bioplynových řešení, ekologických kotlů, nových systémů fasád, systémů pro řízení spotřeby elektrické energie v budovách apod. Tyto produkty se těší silné poptávce britských zákazníků a zvláště kotle na biomasu jsou ve Spojeném království v posledních letech populární díky poskytovaným subvencím.

Vzhledem k uvedenému zájmu a také proto, že právě ve výše uvedených odvětvích má ČR velmi kvalitní výrobce, spojilo velvyslanectví v Londýně síly s agenturou CzechTrade a zorganizovalo přímo na veletrhu Ecobuild ve dnech od 8. do 10. března 2016 projekt ekonomické diplomacie „Úsporná energetická řešení a stavebnictví – podpora potenciálu českých vývozců“.

Příprava veletržní prezentace probíhala v úzké koordinaci se zahraniční kanceláří CzechTrade. Více než 150 relevantních britských společností bylo společným dopisem velvyslanectví a CzechTrade pozváno nejen k návštěvě českého stánku a jednání s českými firmami, ale také k účasti na společenském podniku.

Veletrhu Ecobuild se zúčastnily české společnosti Petrojet Trade s.r.o. (zastoupená místním partnerem Biomass Energy), Němec – luxusní povrchy s.r.o., LumiTrix s.r.o., OPOP s.r.o. (zastoupená místním partnerem Robus Energy), VKM Solutions SE, Kaska s.r.o., Master Therm CZ s.r.o. (zastoupená místním partnerem Thermal Earth), Unites Systems a.s. a Smart Heating Technology CZ. Přítomné firmy na výstavišti ExCel absolvovaly řadu jednání.

Veletrh se těšil značnému zájmu návštěvníků, kterých přišlo téměř padesát tisíc. Díky tak rozsáhlé účasti si řada z nich našla cestu i na český stánek. Velký úspěch sklidily vertikální zahrady určené pro interiéry i exteriéry, které dodává společnost Němec luxusní povrchy. Tato firma zahájila jednání s potenciálními britskými distributory. Pro společnost LumiTrix z Kopřivnice byla participace v Londýně významná, protože nejvíce zákazníků, kteří si pořídili speciální externí projektory určené k nasvícení a promítání na fasády, pochází právě ze Spojeného království.

Zájem sklidily i české kotle. Všichni čtyři čeští výrobci nabídli britským zákazníkům produkty, které jsou technologicky na vysoké úrovni a přitom levnější, než srovnatelné konkurenční výrobky. Dokladem úspěchu je i to, že tyto firmy již mají kvalitní místní protějšky.

Britští partneři se ptali také na provětrávané fasády Scanroc společnosti VKM Solutions a na ovládací panely pro solární panely, který vyrábí firma Unites Systems. Majitel společnosti Kaska, jenž zajišťuje montáže fotovoltaických elektráren, se na Ecobuildu setkal s významnými britskými hráči v oblasti energetiky.

Společenského podniku, který dne 9. března 2016 slavnostně zahájil český velvyslanec Libor Sečka, se zúčastnilo devadesát hostů. „Těší nás zájem britských partnerů a doufáme, že nově zahájená jednání vyústí v konkrétní obchodní spolupráci s našimi výrobci,“ uvedl velvyslanec.

I během této akce probíhala další B2B jednání, při kterých zástupci českých a britských firem jednali o konkrétních možnostech kontraktační spolupráce. Návštěvníci zároveň ochutnali tradiční české točené pivo z pivovaru Pernštejn a lahvové pivo Pilsner Urquell spolu s bohatým občerstvením poskytnutým českým velvyslanectvím.

Ecobuild 2016 se ukázal jako jedinečná příležitost také z toho důvodu, že velkou roli při prodeji některých vystavovaných produktů hraje britskou vládou financovaný program na podporu generace obnovitelného tepla (tzv. RHI – Renewable Heat Incentive), který se dosud vztahuje na kotle na biomasu, byť jsou některé dotační tituly v současnosti přehodnocovány. Z pohledu exportérů je tudíž nejvyšší čas využít stávajících podmínek.

Hlavní cíl české účasti – propojit české výrobce se zákazníky a zvýšit povědomí o jejich potenciálu – se podařil realizovat. Čeští účastníci ocenili marketingovou a organizační podporu ze strany velvyslanectví i Czechtrade. Účast na tomto veletrhu se ukázala jako zcela opodstatněná. Potvrdil se nákupní a netwokingový charakter této akce. Sektor inovativních energetických řešení v úzké návaznosti na oblast stavebnictví si obdobnou pozornost zaslouží i v následujících letech.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Londýně (Velká Británie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek