České firmy se v Bělorusku zúčastnily projektu na podporu ekonomické diplomacie

25. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy se v Bělorusku zúčastnily projektu na podporu ekonomické diplomacie Zástupci českých firem zajímajících se o možnosti vstupu na běloruský trh se od 18. do 21. dubna 2017 zúčastnili mise do Běloruska vedené náměstkem průmyslu a obchodu Jiřím Kolibou. Cesta byla realizována v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie v úzké koordinaci Komory SNS a regionálních oddělení Běloruské obchodně-průmyslové komory se zastupitelským úřadem ČR v Minsku a MPO ČR.

Delegace českých podnikatelů v čele s náměstkem Jiřím Kolibou absolvovala třídenní cestu do Běloruska. V zájmu rozšíření investiční, obchodní a ekonomické spolupráce se svými běloruskými kolegy česká delegace navštívila dva regiony, v každém ze kterých proběhlo podnikatelské fórum a B2B jednání k navázání užitečných kontaktů. Akce se zúčastnilo okolo 100 představitelů místních podniků a státní správy. Firmy jednaly o spolupráci zejm. ve stavebnictví, energetice, petrochemickém průmyslu, informačních technologiích a výrobě a prodeji křišťálu.

U zahájení fóra byl přítomen náměstek ministra zahraničních věcí Evgenij Šestakov, který z pozice spolupředsedy česko-běloruské mezivládní komise velmi ocenil dosavadní spolupráci českých firem. „Komisi a její odborné pracovní skupiny považuji za efektivní nástroj identifikace nových možností a podpory vzájemně výhodných ekonomických projektů. Rád bych proto využil této příležitosti a vyzval české firmy k aktivní účasti v činnosti jednotlivých pracovních skupin,“ vyzdvihl roli mezivládní komise ve vytváření příznivých podmínek pro rozvoj konkrétních podnikatelských záměrů velvyslanec ČR v Bělorusku Milan Ekert.

V Brestu se delegace setkala s ředitelem Svobodné ekonomické zóny Fedorem Kolončukem a v průběhu jednání s gubernátorem oblasti Anatolijem Lisem projednala možnosti vzájemné spolupráce. Diskutovány byly i některé konkrétní projekty s českou účastí, jako například projekt společnosti Metrostav na modernizaci městské čistírny odpadních vod. Gubernátor ocenil přítomnost českých společností v regionu a vyjádřil podporu dalším případným projektům.

MZV si dobře uvědomuje důležitost proaktivního postoje na podporu českého byznysu. Ve spolupráci s ostatními resorty (zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zemědělství) otevírá českým exportérům dveře na trh významných regionů Běloruska. Činí tak mimo jiné prostřednictvím osvědčených projektů na podporu ekonomické diplomacie. Regiony, v nichž jsou realizovány konkrétní česko-běloruské projekty, vytvářejí významný most pro vzájemnou spolupráci a hrají důležitou roli ve vztazích mezi Českou republikou a Běloruskem.

Akce tak byla vítanou možností k setkání zástupců českých a běloruských podnikatelských subjektů a přispěla k rozšiřování možností uplatnění pro české firmy v zahraničí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Minsku (Bělorusko). Autor: Ivan Galat, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek