České firmy vystavovaly na stavebním veletrhu BIG 5 v Dubaji

23. 11. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České firmy vystavovaly na stavebním veletrhu BIG 5 v Dubaji Ve dnech od 21. do 24. listopadu 2016 se v Dubaji uskutečnil veletrh BIG 5, který je největším stavebním veletrhem v oblasti Středního východu a Severní Afriky. Expozici otevřel první náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček.

Veletrhu se formou společného stánku agentury CzechTrade o velikosti plochy 72 m2 zúčastnilo 6 českých firem, 3 české firmy vystavovaly samostatně. Expozici otevřel první náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček.

Veletrh BIG 5 je po veletrzích Gulfood, ArabHealth a GITEX čtvrtým největším veletrhem ve Spojených arabských emirátech co do počtu vystavujících firem a návštěvníků. Velikostí pronajaté plochy je však největší. Veletrhu se každým rokem zúčastní více než 3 tis. vystavovatelů a kolem 80 tis. návštěvníků z řad odborné veřejnosti. Od roku 2015 je veletrh rozdělován do oborových celků, které byly letos uspořádány následovně:

  • Mechanical, Electrical & Plumbing Services
  • Building Interiors & Finishes
  • Building Envelope & Special Construction
  • Construction Tools & Building Materials
  • Smart Building & Design Technologies

Toto rozdělení se týká i národních expozic. Pokud má země pouze jeden národní stánek, tak si musí vybrat tématickou halu s ohledem na většinové oborové zaměření zastoupených firem. Zcela samostatnými doprovodnými výstavami k BIG 5 byly i letos Middle East Concrete (betony) a PMV Live (stavební stroje).

Největší národní expozici mělo obdobně jako v roce 2015 Turecko, které bylo i platinovým sponzorem veletrhu. Jeho národní stánky byly přítomny ve všech halách, z oborů převažovaly nicméně technické instalace budov, čerpadla, střešní krytiny a stavební materiály. Velké národní stánky o velikosti stovek metrů čtverečních měly Itálie (dveřní kování, sanitární instalace, vodovodní baterie a koupelnové doplňky), Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Belgie a Rakousko.

Česká expozice byla v letošním roce o velikosti 72 m2, což bylo o polovinu méně než vloni. Některé firmy z loňské společné expozice se rozhodly pro samostatnou účast, jiné se nezúčastnily z důvodu současné recese místního stavebního trhu.

Společného stánku se zúčastnilo fyzicky celkem 6 firem: Fatra a.s. (plastové folie pro pokrytí střech a podlah), Laceramic Design – Bohemia Ceramic (designová umývadla a sanita), Alca plast s.r.o. (koupelnová sanita, zjm. vestavěné splachovací nádrže), GAPA MB s.r.o. (podlahové rohože), OSMONT s.r.o. (designová svítidla pro interiéry i exteriéry), Lasselsberger s.r.o. (dlažby a obklady RAKO). Samostatný stánek měly společnosti FV Plast a.s. (plastové rozvody tlakové vody), SLEZAK RAV CZ s.r.o. (luxusní vodovodní baterie) a firma Merko CZ a.s. (betonárky), která vystavovala na PMV Live.

Více než polovina z uvedených firem se veletrhu zúčastnila již po několikáté, a to i přes indicie poklesu poptávky na stavebním trhu. Firmy vnímají, že s ohledem na přípravy země na EXPO 2020 má trh do budoucna i nadále rostoucí potenciál. Firma FV Plast a.s. se dokonce rozhodla v roce 2017 otevřít ve volné zóně JAFZA (Jebel Ali Free Zone) svoji pobočku a sklady.

Společnou expozici slavnostně otevřel první náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Jiří Havlíček (viz foto), za přítomnosti ředitele úseku zahraničních zastoupení CzechTrade ing. Milana Ráže, obchodního rady Zastupitelského úřadu České republiky v Abu Dhabi ing. Petra Vlka, ředitele kanceláře CzechTrade v Dubaji JUDr. Michala Nedělky a více prezidenta Czech Business Council v Dubaji ing. Ondřeje Sošky.

Doprovodným programem účasti České republiky na veletrhu BIG 5 bylo 12. zasedání Czech Business Council. Zasedání otevřel úvodním slovem velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech Ing. Alexandr Sporýš. Se svými projevy dále vystoupili Ing. Jiří Havlíček, JUDr. Pavel Foubík a Ing. Milan Ráž.

Následovaly prezentace kanceláře EXPO 2020 zaměřená na příležitosti pro české firmy při budování areálu a představení nových členů Czech Business Council z řad českých firem působících ve Spojených arabských emirátech (LINET MEA, Montáže Brož, Tardigrad, Prague Chocolate, Room411 Architects). Večer byl zakončen tombolou a networkingovou večeří. Zasedání se zúčastnilo více než 100 hostů.

Stavebnictví v SAE

Stavební trh Spojených arabských emirátů i přes svoji stagnaci v letech 2015 a 2016 způsobenou nízkými cenami ropy a jejich dopadem na místní ekonomiku je i nadále perspektivní. Oživení trhu přinášejí přípravy na EXPO 2020, které představují nejen výstavbu samotného výstavního areálu, ale zejména výstavbu doprovodných logistických, ubytovacích, nákupních a zábavných středisek s náklady ve výši 7 mld. USD.

Firma EMAAR (developer současné největší budovy světa Burj Khalifa s výškou 828 m) vyhlásil např. výstavbu nové nejvyšší budovy Dubai Creek Tower s výškou více než 1000 m, která se má být symbolicky spojena s EXPO 2020 podobně jako Eiffelova věž s EXPO 1889 v Paříži. Budova si vyžádá investici ve výši 1 mld. USD. Jen v emirátu Dubaj je v současné době rozpracováno 3 700 stavebních projektů v celkové výši 400 mld. USD.

Samotný areál EXPO 2020 má být součástí nové městské a logistické aglomerace tzv. Dubai South (dříve Dubai Central) s kapacitou 1 mil. obyvatel. Ta má vzniknout v okolí největšího letiště světa Al Maktoum International Airport, které po svém dokončení v roce 2020 má mít 5 ranvejí, kapacitu zaparkování 160 letadel a kapacitu přepravy 220 mil. cestujících a 16 mil. tun nákladu ročně. Kolem letiště má vzniknout logistické zázemí napojené železnicí na přístavní terminál Jebel Ali, tzv. Dubai Wholesale City.

Záměrem vlády je vytvoření leteckého hubu a překladiště pro spojení Evropy, Asie a Severní Ameriky s Afrikou. Zóna, která se bude rozkládat na 140 km2, má zajistit cca 700 tis. pracovních příležitostí a bydlení pro 1 mil. obyvatel. Součástí Dubai South bude i nový výstavní areál, kde se bude konat nejen EXPO 2020, ale kam se přesunou i výstavní aktivity ze současného výstaviště World Trade Center, které se nachází v centru Dubaje. Projekt si vyžádá náklady ve výši 32 mld. USD.

Zájemci o zakázky spojené s přípravou EXPO 2020 se mohou zaregistrovat on-line na zvlášť pro tento účel vytvořeném portále e-Source EXPO 2020 Dubai. Na tomto portále je ke stažení i seznam udělených zakázek a vypsaných, či připravovaných tendrů. Jedná se zejména o projektové a konzultační služby v oblasti stavebnictví, dodávky inženýrských, telekomunikačních a datových sítí a služeb, dodávky osvětlovací techniky, stavební práce a materiály, logistické, reklamní, marketingové a mediální služby, vybavení interiérů.

V poslední době došlo k úpravě tendrových podmínek ve prospěch dodavatelů. Byly zrušeny nabídkové záruky (bid bond) a záruky za plat předem, platnost nabídky byla zkrácena na 60 dní, plat předem za dodávku zboží byl zvýšen na 50 % a služeb na 25 %. Kancelář EXPO 2020 rovněž garantuje proplacení faktur do 30 dní ode dne jejich schválení.

náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Jiří Havlíček zahajuje českou expozici

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček zahajuje českou expozici

náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Jiří Havlíček Hovoří s českými vystavovateli

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Jiří Havlíček Hovoří s českými vystavovateli

další pohled na český stánek

Další pohled na český stánek

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek