Ve Spojených arabských emirátech se konal 42. ročník mezinárodního veletrhu zdravotnictví

5. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Ve Spojených arabských emirátech se konal 42. ročník mezinárodního veletrhu zdravotnictví Ve dnech 30. 1. až 2. 2. 2017 se Česká republika zúčastnila 42. ročníku mezinárodního veletrhu zdravotnické techniky, materiálu a služeb ARAB HEALTH 2017. Národní expozice České republiky se uskutečnila v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu a Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků.

Společného stánku o velikosti 100 m2 se zúčastnilo 12 českých firem, 8 firem vystavovalo na veletrhu samostatně. Expozice byla slavnostně otevřena za přítomnosti velvyslance České republiky ve Spojených arabských emirátech Ing. Alexandra Sporýše, ekonomický a obchodní rada velvyslanectví Ing. Petr Vlk navštívil expozici druhý den a zúčastnil se doprovodných akcí pořádaných ve spolupráci se zastoupeními CzechTrade a Czech Business Council v Dubaji.

Společné expozice Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (ředitelem expozice byl Ing. Vladimír Bomberovič) o velikosti 99 m2 se zúčastnilo 12 firemARIES a.s. (zdravotní punčochy), Petr Hrnčíř-Biomag (přístroje pro pulzní magnetickou terapii), Compex s.r.o. (masážní křesla a technika pro zdravotnictví a wellness), DEYMED Diagnostic s.r.o. (přístroje pro nervovou a cévní diagnostiku), EGO Zlín, spol. s r.o. (záchranné a dekontaminační systémy), Ella-CS s.r.o. (gastrointestinální biodegradabilní výztuže), Mediatrade s.r.o. (externí kardiostimulátory), PD Clean s.r.o. (projekce a dodávky čistých prostor pro farmacii a zdravotnictví), Speciální medicínská technologie s.r.o. (přístroje pro kryochirurgii), Synthesia a.s. (speciální obvazový materiál), TEREZIA COMPANY s.r.o. (doplňky stravy), ZPT Vigantice spol. s r.o. (dorozumívací a signalizační systémy pro zdravotnictví).

Samostatné expozice mělo 8 firemLINET spol. s r.o, (nemocniční lůžka), Cheirón a.s. (dodávky zdravotnické techniky pro intenzivní péči), Royax s.r.o. (zdravotnická technika pro první pomoc), Wallmark (doplňky stravy). Codaco Electronic s.r.o. (komunikační systémy pro zdravotnictví), Lead International (zdravotní turistika), MZ Liberec a.s. (rozvod nemocničních plynů), Plateltex s.r.o. (krevní deriváty).

Velvyslanec Ing. Alexandr Sporýš, obchodní rada Ing. Petr Vlk a ředitel kanceláře CzechTrade v Dubaji JUDr. Michal Nedělka se osobně seznámili se všemi zástupci českých firem na společné expozici a projednali s nimi možnosti spolupráce a podpory firemních aktivit ze strany velvyslanectví a kanceláře CzechTrade v Dubaji. Většina firem se veletrhu účastnila již po několikáté a svoji účast hodnotila jako přínosnou nejen pro získávání kontaktů na místní distributory a zákazníky, ale zejména na potenciální zákazníky z oblasti Afriky a Jihovýchodní Asie.

Druhý den veletrhu uspořádal Czech Business Council Dubai pro české firmy návštěvu Dubai Healthcare City a exkluzivní ortopedické kliniky Dubai Bone and Joint Center, kde působí i známý český ortoped Doc. MUDr. Milan Hándl, Ph.D. Delegaci českých firem se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, Velvyslanectví České republiky, kanceláře CzechTrade a Czech Business Council uvítal ředitel kliniky p. Michael Stroud. Ten seznámil přítomné s plánovanými investicemi, které se budou realizovat v rámci Dubai Healthcare City do roku 2020.

Jedná se o výstavbu pediatrické kliniky s kapacitou 250 lůžek a Universitní nemocnice šejcha Rášida s kapacitou 450 lůžek s investicemi převyšujícími 1,5 mld. USD. Ředitel Stroud přítomným firmám podrobně vysvětlil způsob nákupu technologií formou výběrových řízení. Tendry jsou neveřejné, zájemci registrovaní na vendor listu u Dubai Healhcare City jsou o soutěžích informováni e-mailem. Nezbytnou podmínkou účasti v tendru je místní obchodní licence.

Další doprovodnou akcí byl seminář a společenský večer pro české vystavovatele a jejich partnery v hotelu Hilton Jumeira Beach Residences, na kterém vystoupili obchodní rada velvyslanectví P. Vlk, zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu V. Bomberovič, ředitel kanceláře CzechTrade v Dubaji M. Nedělka a prezident Czech Business Council P. Foubík, kteří seznámili přítomné s činností svých institucí a sdružení směrem k podpoře českých firem při vstupu na místní trh.  

Veletrh ARAB HEALTH je společně s veletrhem MEDICA v Düsseldorfu absolutní světovou špičkou ve svém oboru. Z pohledu návštěvnosti se nicméně od sebe liší. Do Dubaje se dnes sjíždí přímí klienti z celého světa, na Medice jsou většinou distributoři. Navíc v Dubaji lze potkat i zákazníky, pro něž je získání víz do Německa obtížnější, než do Dubaje. Veletrh ARAB HEALTH je co do počtu návštěvníků a velikosti pronajaté plochy největším veletrhem ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 se ho zúčastnilo více než 4 400 firem ze 70 zemí (5% nárůst oproti roku 2016), které vystavovaly na ploše o velikosti 60 000 m2 (20% nárůst oproti roku 2016). Veletrh navštívilo více než 130 000 návštěvníků ze 163 zemí světa. 

Rozvoj zdravotnictví patří k prioritám střednědobého vládního programu Spojených arabských emirátů. Zvyšuje se kvalita lékařské péče a úroveň vybavení zdravotnických zařízení. S ohledem na růst populace ve výši 5 % ročně (cca 0,5 mil. obyv./ročně) přibývají nová střediska a nemocnice. Do roku 2020 se má kapacita nemocnic zvýšit z dnešních  12 tis. na 14 tis. lůžek. V roce 2016 investice do zdravotnictví činily 8 mld. USD (2 % HDP). Zdravotnický sektor Spojených arabských emirátů je pro české exportéry rozhodně perspektivní.

Český stánek na veletrhu Arab Health 2017

Český stánek na veletrhu Arab Health 2017

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Abú Dhabí (Spojené arabské emiráty). Autor: Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek