České jaderné strojírenství nabídlo technologie v Indii

27. 10. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České jaderné strojírenství nabídlo technologie v Indii Přední čeští dodavatelé technologií pro jadernou energetiku se v rámci programu MZV ČR na podporu projektů ekonomické diplomacie zúčastnili podnikatelské mise vedené velvyslancem České republiky v Indii M. Hovorkou ve dnech od 19. do 21. října 2016 v Mumbai a v Dillí.

V podnikatelské delegaci, která se setkala s celou řadou představitelů soukromých a státních firem a zúčastnila se konference spojené s výstavou pod hlavičkou „India Nuclear Energy Summit“, měla zastoupení Aliance české energetiky, Doosan Škoda Power, Vítkovice Machinery Group, Sigma Group, Škoda Praha a MSA.

V Mumbai byla delegace dne 19. 10. přijata A. M. Naikem – generálním ředitelem a předsedou představenstva největší a nejvýznamnější indické strojírenské skupiny dodávající komponenty pro jadernou energetiku Larsen & Toubro, S. K. Sharmou – generálním ředitelem a předsedou představenstva státem vlastněné společnosti provozující indické jaderné elektrárny NPCIL (Nuclear Power Corporation of India Limited), se zástupci vedení a se členy Rady obchodních komor EU v Indii a s panem R. S. Yadavem – poradcem generálního ředitele indické strojírenské firmy vybudované za účasti československých firem Walchandnagar Industries, která je rovněž dodavatelem jaderných technologií.

Druhý den byla na programu účast na výstavě a konferenci „India Nuclear Energy Summit“, která je jedinou akcí svého druhu v oblasti jaderné energetiky v Indii a každoročně se jí účastní i početné zahraniční delegace – letos z Francie a Ruska. Vedle možnosti účastnit se specializovaných odborných seminářů v rámci konference připravilo velvyslanectví harmonogram schůzek v pronajaté konferenční místnosti ve výstavní hale. Zástupci českých firem postupně jednali s představiteli významné strojírenské společnosti Godrej Group of Companies, Cyient, Avasarala Technologies, Nuclear Fuel Complex, Kirloskar Brothers a indické pobočky firmy Nuvia.

Poslední den mise začal na velvyslanectví pracovní snídaní se zástupci Konfederace indického průmyslu (CII) a přednáškou na téma odpovědnosti za škody způsobené provozem jaderných zařízení v Indii. Delegace poté navštívila sídlo významné strojírenské společnosti Punj Lloyd. Byla přijata Gurdeepem Singhem – generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti NTPC (National Thermal Power Corporation), státního provozovatele tepelných elektráren v Indii a setkala se s členy vedení společnosti BHEL, která vyrábí parní turbíny, generátory a další zařízení pro elektrárny.

Během večerního společenského podniku na velvyslanectví, kterého se zúčastnil mimo jiné představitel významného soukromého provozovatele elektráren v Indii Tata Power, velvyslanec M. Hovorka uvedl: „Indie chce realizovat mimořádně ambiciozní plán rozvoje jaderné energetiky a snížit podíl tepelných elektráren spalujících uhlí v energetickém mixu. Pokud se má instalovaný výkon jaderných elektráren do roku 2032 desetinásobně zvýšit, mají zde čeští dodavatelé jaderných technologií opravdu velké příležitosti. Na rozvoji jaderné energetiky Indie se budou podílet velkou měrou dodavatelé z Ruska, USA a Francie, přičemž část elektráren bude postavena s využitím indických reaktorů.“

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Dillí (Indie). Autor: Milan Touš, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek