České letecké výrobce na Ukrajině podpořil náměstek ministra Vladimír Bärtl

20. 10. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - České letecké výrobce na Ukrajině podpořil náměstek ministra Vladimír Bärtl Ve dnech od 11. do 13. října 2016 se uskutečnila mise leteckých výrobců na Ukrajině vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem. Mise se účastnili mimo představitele Asociace leteckých výrobců (ALV) a Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) zástupci 10 významných českých výrobců letecké techniky.

Oborová mise na Ukrajině se uskutečnila v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) velvyslanectví ČR v Kyjevě za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva obrany ČR. Prezentace českých firem proběhla v součinnosti se Zahraniční kanceláří CzechTrade při příležitosti Mezinárodního leteckého a kosmického veletrhu AviaSvit XXI v Kyjevě.

Hlavním bodem programu bylo česko-ukrajinské letecko-průmyslové fórum dne 12. října 2016, které bylo zaměřeno na navazování kontaktů mezi českými a ukrajinskými výrobci letecké techniky a na posouzení možností přímé výrobní spolupráce v leteckém sektoru. Fóra se zúčastnili zástupci 17 českých a ukrajinských společností a institucí včetně koordinátorů akce, představitelů ALV a výzkumné ukrajinské společnosti UkrRIAT.

Náměstek Bärtl při zahájení fóra mj. vyzdvihl dlouhodobou tradici a vysokou úroveň rozvoje leteckého a kosmického průmyslu v ČR a velký potenciál pro přímou spolupráci s ukrajinskými partnery v tomto sektoru. „Spolupráce mezi českými a ukrajinskými leteckými výrobci se může rozvíjet nejen při dodávkách malých dopravních, sportovních i UL letadel a jejich součástek, ale i při výstavbě letišť, v legislativní oblasti, ve výzkumu a vývoji apod.,“ dodal náměstek Bärtl.

Po úvodních vstupech a po představení firem následovala B2B jednání. Dle předběžných zhodnocení byla jednání českých firem úspěšná, některé společnosti obdržely konkrétní nabídky ke spolupráci. „Nemůžeme zatím konkretizovat vzniklé dohody, protože by jejich zveřejnění nemuselo celé věci prospět. Mohu však říci, že se něco rýsuje pro Unis, Jihostroj a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Celou akci hodnotím jako mimořádně zdařilou. Osobně se na další konkrétní jednání na Ukrajinu vydávám už v listopadu,“ uvedl představitel ALV Josef Kašpar.

Zástupce společnosti Jihostroj k tomu dodal: „Šlo o ukázkový příklad projektu efektivní ekonomické diplomacie, kdy za podpory MPO a české ambasády v Kyjevě a za osobní účasti náměstka ministra Bärtla proběhly v rámci fóra a ve velmi vhodném prostředí efektivní a konkrétní osobní diskuze s vysoce postavenými lidmi z ukrajinského leteckého průmyslu. Celou akci mohu zhodnotit jako dobře naplánovanou, velice efektivní a přínosnou.“

Program náměstka Vladimíra Bärtla dále zahrnoval setkání s místopředsedkyní vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny Ivannou Klympush-Tsintsadze, náměstkyní ministra ekonomického rozvoje a obchodu Ukrajiny Natáliyí Mykolskou a s náměstkem generálního ředitele koncernu UkrOboronProm Denysem Gurakem. Jednání se soustředila na aktuální témata rozvoje bilaterální hospodářské spolupráce ČR a Ukrajiny a na aktivizaci činnosti Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci. Česká strana obdržela příslib brzkého obnovení činnosti MVK a pod ní náležejících pracovních skupin a projednání v případě potřeby konkrétních problémů českých firem na nejvyšší úrovni.

„Příští zasedání Mezivládní komise plánujeme na únor 2017 v Kyjevě, předsednictví za českou stranu se ujme ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Za ukrajinskou stranu bude předsedkyní vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci Ukrajiny Ivanna Klympush-Tsintsadze. Od zasedání na tak vysoké úrovni si slibuji výrazné oživení a upevnění vztahů mezi ČR a Ukrajinou,“ upřesnil náměstek Bärtl. Úspěšné zasedání Mezivládní komise poslouží jako příprava ekonomické dimenze pracovní cesty předsedy vlády Bohuslava Sobotky na Ukrajinu plánované na první pololetí roku 2017.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek