České letectví v Austrálii zažívá opětovný boom

4. 1. 2016

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 30.12.2015
  • Zdroj: CzechTrade, CZSO.cz

České  letectví v Austrálii zažívá opětovný boom

Prodeje českých letadel do Austrálie opět rostou. Do konce října letošního roku se vývoz letadel a komponentů do Austrálie pohyboval okolo 23 milionů.  Z toho největší podíl má vývoz letadel do 2000 kg, dále  kluzáci, rogala a následuje vývoz padáků a jejich příslušenství. Do celkového importu jsou také započítány vrtule, rotory, podvozky a ostatní části a součástky do letadel.  Vývoz letounů do 2000 kg, který se podílí na importu nejvíce, od roku 2013 stoupá. V roce 2013 klesl vývoz do Austrálie pod 10 milionů korun. Zatímco v roce 2010  to bylo nejvíce za posledních 5 let a export tak přesáhl 25 milionů. Díky českým firmám, jako je čáslavský Aeropilot s ultralightem Legend 600 nebo kunovické BRM Aero, Česká republika opět slaví v Austrálii  úspěchy.

Silné postavení Česka v Austrálii dokládá také fakt, že na největší každoroční výstavě malých letadel AUS FLY, česká letadla tvoří víc než třetinu v kategorii ulralightů. Letecký průmysl má v Česku velkou tradici už od první republiky. V současné době existuje v České republice 26 firem, které se výrobou zabývají, další dvě desítky firem dodávají díly nebo doplňky. V lehkém leteckém průmyslu pracuje kolem 1500 lidí a 90 procent produkce jde na export.

V Austrálii se prosadila řada českých firem a naříklad čáslavskému hornoplošníku Legend byl v polovině září udělen certifikát australskou organizaci CASA, která je státním úřadem pro certifikaci letadel. Australské zastoupení českého výrobce, které je reprezentováno společností Silent Wings Aviation Pty Ltd., se koncem loňského roku stalo výhradním obchodním zástupcem ultralehkých letadel Legend 540 v Austrálii a na Novém Zélandu. Australská společnost má se zastupováním evropských výrobců letadel bohaté zkušenosti a podle Silent Wings se letadlům Legend v Austrálii velice daří. O ultralightu Legend se píše i v místních odborných časopisech (Aviator). V místním tisku je také přirovnáváno k letadlu Cesnna, která je v oboru letectví nejznámější značkou zejména pro lehké vrtulové letouny. Samotnou kvalitu letoun potvrdil i v Evropě na významném veletrhu AERO ve Fridrichshafenu, kde ohromil účastníky a získal titul Nejlepší letadlo. Úspěch českých ultralightů v Austrálii je evidentní a také další český úspěšný výrobce BRM Aero s australským zástupcem Anderson Aviation zaznamenali obrovský úspěch, kdy každým rokem firma do Austrálie přiveze větší počet letounů.

Australské zastoupení Czech Trade v Sydney podporuje české výrobce mj. na místních veletrzích, kde pro české firmy připraví expozici, popř. samotné firmy na veletrhu i osobně zastupuje. Další službou pro české výrobce je vyhledání místních obchodních partnerů. Takto kancelář podpořila i společnost čáslavského výrobce Aeropilot, kdy společnost Silet Wings oslovila na veletrhu Aus Fly a následně poté australská firma podepsala s českým výrobcem smlouvu o spolupráci.

Je nám potěšením podílet se na úspěších českého leteckého průmyslu v Austrálii a podporovat tak český export i šíření dobrého jména českého průmyslu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: