České rypadlo začalo těžit skrývku v jednom z největších dolů na Balkáně

4. 2. 2016

  • Země: Bulharsko
  • Datum zveřejnění: 03.02.2016

Společnost NOEN navrhla, vyrobila a předala zákazníkovi v bulharském Radnevu rýpadlo speciálně uzpůsobené tamějším podmínkám. Ověřovací provoz téměř 600 tunového a 52 metrů dlouhého stroje začal 22. prosince, v náročných podmínkách by měl pracovat více než 20 let. 

ilustrační obrázekPracovníci NOENu tento stroj navrhli, vyprojektovali, dodali a postupně smontovali veškeré části, které nakonec v jihobulharském dolu v Radnevu odladili tak, aby mohli uvést rýpadlo 18. ledna slavnostně do provozu.

Inženýři ze společnosti NOEN se při návrhu rypadla pro bulharský hnědouhelný důl museli vypořádat s těžkými podmínkami. U města Radnevo totiž musí pracovat na nestabilní navezené zemině, pod kterou se objevila nová naleziště hnědého uhlí. Český stroj proto musel vyvíjet na povrch pod sebou co nejmenší možný tlak.

„Navážka je velmi kluzká a nestabilní. Pokud by se tak těžký stroj propadl nebo nepřiměřeně naklonil, bylo by jeho vyprošťování značně složité,“ vysvětluje obchodní manažer společnosti NOEN Vladimír Karpíšek. „Rypadlo zohledňuje i snadnější vyjetí, kdyby se například jedna strana neúměrně zabořila do terénu.“ Stroj je dlouhý 52 metrů a váží 600 tun. Z toho 580 tun připadá na obrovské koleso.

Projekt českého rýpadla na Balkáně zjevně zanechal dojem – na největším strojírenském veletrhu získal nejvyšší ocenění. Odbornou porotu zaujala kromě technického řešení i krátká doba, za jakou společnost rýpadlo dodala.

Zdroj: E15, fi.Noen 
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade v Sofii.

Z Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceske-rypadlo-se-v-bulharsku-muselo-vyporadat-s-nestabilnim-podlozim-1266743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceske-rypadlo-se-v-bulharsku-muselo-vyporadat-s-nestabilnim-podlozim-1266743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

„Navážka je velmi kluzká a nestabilní. Pokud by se tak těžký stroj propadl nebo nepřiměřeně naklonil, bylo by jeho vyprošťování značně složité,“ vysvětluje obchodní manažer společnosti NOEN Vladimír Karpíšek. „Rypadlo zohledňuje i snadnější vyjetí, kdyby se například jedna strana neúměrně zabořila do terénu.“ Stroj je dlouhý 52 metrů a váží 600 tun. Z toho 580 tun připadá na obrovské koleso. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceske-rypadlo-se-v-bulharsku-muselo-vyporadat-s-nestabilnim-podlozim-1266743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceske-rypadlo-se-v-bulharsku-muselo-vyporadat-s-nestabilnim-podlozim-1266743#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 

Tisknout Vaše hodnocení: