České stavebnictví se představilo na semináři v Palestině

10. 6. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Zástupci šesti českých firem z oblasti stavebnictví prezentovali ve čtvrtek 26. května 2016 v prostorách Obchodní a průmyslové komory guvernorátu Betlém své výrobní programy a dovednosti na semináři zorganizovaném v rámci projektu Ministerstva zahraničních věcí na podporu ekonomické diplomacie (PROPED 2016). Spoluorganizátorem projektu byla kancelář agentury Czech Trade v Tel Avivu, betlémská obchodní komora a logisticky projekt podpořilo rovněž velvyslanectví ČR v Tel Avivu.

Své produkty na Palestinských autonomních územích (PAÚ) představily a o možnostech spolupráce s palestinskými podnikateli diskutovaly firmy Elko EP s.r.o., Bonego s.r.o., P.M.H. Invest & Trade spol. s.r.o., ARCHA Engineering Agency a.s., Lavaris s.r.o. a AZTECH s.r.o. Ve formě katalogové prezentace se představilo Dřevozpracující družstvo Lukavec.

Na palestinské straně se semináře zúčastnilo 12 firem zastupující stavební sektor nejen z guvernorátu Betlém, ale také z Hebronu, Nábulusu a Gazy. Jednalo se převážně o významné lokální firmy realizující na PAÚ projekty v oblasti rezidenční a komerční výstavby, přičemž některé z těchto firem mají zakázky rovněž na území Izraele.

Mezi největší nesporně patří Tubeileh Engineering & Contracting Company z Nábulusu, jejímž majitelem je současný ministr dopravy vlády Palestinské národní správy (PNS) a mající úzké rodinné vazby na vedení města Nábulus, betlémský výrobce mramoru a obkladů z přírodního kamene Nassar Group, Osaily Trading Contracting Co. se sídlem v Hebronu nebo Serko Company for Contracting z Betléma. Pominout nelze ani Sanad, který je dceřinou firmou Palestine Investment Fund a je výhradním dovozcem a distributorem cementu a dalších stavebních materiálů na PAÚ a developera rezidenční výstavby Rawábí.

Po úvodním vystoupení vedoucího Styčného úřadu ČR v Ramalláhu Radka Rubeše a zástupců betlémské obchodní komory, kteří ve stručnosti představili stavební sektor v Palestině včetně aktuálních trendů, prezentovali zástupci českých firem své výrobní portfolio či jednotlivé výrobky zamýšlené k exportu do Palestiny. Poté se ve stručnosti představili palestinští účastníci semináře a následovalo B2B jednání mezi jednotlivými firmami s cílem výměny podrobnějších informací o nabízených produktech. Palestinští účastníci semináře dostali předem, cestou Styčného úřadu, profily českých podniků a měli tak možnost se na jednání s českými firmami připravit.

Seminář v Betlémě byl zakončen pracovním obědem za účasti českých i palestinských firem. Během společenské akce měli zástupci firem možnost pokračovat v diskuzi v méně formálním prostředí a s úspěchem překonat určité kulturní bariéry vyplývající z faktu, že pro většinu českých účastníků se jednalo o první návštěvu Palestiny.

V rámci dopoledního programu, který předcházel semináři v Betlémě, zorganizoval Styčný úřad ČR v Ramalláhu pro české firmy návštěvu zcela nového palestinského města Rawábí, které je největším developerským projektem v Palestině a současně svého druhu experimentem nabízejícím zcela nový model rezidenčního bydlení a využití původně zcela prázdného prostoru k bytové a komerční výstavbě. Čeští podnikatelé absolvovali komentovanou prohlídku dokončených i dosud rozestavěných částí města, během které měli možnost na vlastní oči zhodnotit, jaké technologie, materiály, postupy a zařízení bude palestinský stavební trh v budoucnu poptávat. Následovalo jednání se zástupci oddělení nákupu developera.

Vlastní seminář i návštěva projektu Rawábí byly první příležitostí pro české firmy k tomu, aby prezentovaly své technologie, výrobky a výrobní programy v teritoriu Palestiny. Přestože palestinští podnikatelé nemají dosud významné zkušenosti se spoluprací s českými partnery v sektoru stavebnictví, nabídky všech zúčastněných firem se setkaly s velmi pozitivním přijetím a lze realistiky očekávat, že přinejmenším část navázaných kontaktů bude zužitkována.

Čeští podnikatelé totiž přišli se zajímavými technologickými řešeními dlouhodobě palčivých problémů palestinského stavebního sektoru nebo představili inovativní přístupy využitelné jak v Evropě, v regionu Blízkého východu, tak i v Palestině. Ať už jde o nabídky dvou českých firem týkající se moderních izolačních materiálů, technologie na výrobu stavebních materiálů recyklací odpadních produktů nebo například služby v oblasti engineeringu. Nad očekávání zaujaly i technologie „chytré domácnosti“ mající vynikající reference z regionu Blízkého východu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek