České stroje na americká pole

14. 6. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České stroje na americká pole Šest amerických a kanadských obchodníků se přijelo podívat na české zemědělské stroje, kterým se daří v severní Americe. Týdenní program podpořily ministerstva zemědělství a zahraničních věcí, šlo o další z úspěšných projektů ekonomické diplomacie.

Šest amerických a kanadských obchodníků se zemědělskou technikou strávilo týden v České republice, aby se blíže seznámili s nabídkou českých výrobců. Naše firmy v posledních několika letech zaznamenávají úspěchy na mnoha zahraničních trzích, v Africe, zemích bývalého SSSR a také v severní Americe a tak se hodilo ukázat našim partnerům to nejlepší.

Hlavními českými partnery byly firmy Farmet, JK Machinery a Zetor Tractors. Američané a Kanaďané jednali s náměstkem ministra zemědělství J. Šírem a navštívili referenční lisovny olejů za studena v Milíně a Kolíně. Hlavními body celého programu byla ale osobní jednání s vedením firem Farmet a Zetor přímo v sídlech firem. Farmet letos oslavuje 25. let existence a pobyt byl tedy spojen s účastí na 2denním slavnostním programu, kde byly desítky zahraničních hostů.

Během programu v České Skalici, sídle Farmetu, proběhlo několik demonstrací vyráběné techniky přímo na poli, také prohlídka výroby vedená majitelem firmy p. Žďárským. Jednání v Brně bylo na úrovni ředitele marketingu a prodeje a jednalo se hlavně o požadavcích Zetoru na svoje dealery v USA a jejich spolupráci s pobočkou Zetor North America na Floridě.

Z obchodního hlediska jsme zaznamenali několik výstupů, které mají potenciál přerůst do konkrétních obchodů:

  • Hosté se přesvědčili, hlavně díky fyzické návštěvě ve výrobách, o velikosti a solidnosti našich firem a jejich technickém a personálním zázemí
  • Prezentací v Milíně jsme ukázali schopnost firem dodávat složitější technologické celky, a to i v zahraničí (JK a Farmet také prezentovaly jejich společné instalace v Zambii).
  • Obchodník z Pensylvánie uvažuje o zastupování traktorů Zetor a proto uvítal možnost jednat přímo ve firmě a bavit se o požadavcích firmy na dealery. V menší míře to platí i pro kanadské hosty.
  • Naši technici a experti zodpověděli několik dotazů, které jako složité přivezli US a kanadští obchodníci. Ti se tak přesvědčili o technické vyspělosti našich firem i lidí.

Podpora exportu mimo trhy EU a posílení pozice firem při budování jejich distribuční sítě v USA a Kanadě bylo důležitými cíli projektu. Můžeme prohlásit, že byly naplněny, potvrdili to zástupci všech tří zapojených českých firem. Nejvíce se tento cíl naplnil u firmy Farmet, ale i zástupci Zetoru počítají s follow up dalších jednání. JK Machinery spíše nepřímo, jako spolupracující firma Farmet. Diverzifikace exportů mimo EU tak byla rozhodně podpořena.

Představení zemědělského diplomata p. Ježka, který na ZÚ Washington nastoupí během léta 2017, bylo pozitivně hodnoceno hlavně českými firmami. Ale i zahraniční partneři uvítali, že budou mít v USA partnera, se kterým bude možné jednat i o další spolupráci, nejen s již známými českými firmami.

Ekonomický diplomat Tomáš Hart se během celého týdne věnoval hostům ze severní Ameriky, udržoval chod jednání a napomáhal hladkému průběhu celého týdne. Proto mohl na konec programu prohlásit: „Díky našim firmám jsme zase o něco zlepšili povědomí Američanů a Kanaďanů o kvalitě našeho zboží. I další firmy by měly následovat příklad Farmetu, který má v USA už dva roky pobočku a začíná se mu to vyplácet“.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Washingtonu (Spojené státy americké). Autor: Tomáš Hart, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek