České technologie pro zelenou energii v Chorvatsku

3. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České technologie pro zelenou energii v Chorvatsku Brněnská skupina GEEN postaví v chorvatském městě Gospić, které se nachází v historickém regionu Lika, přibližně 40 kilometrů od pobřeží a nedaleko od ostrova Pag, elektrárnu na spalování biomasy, která bude mít výkon 4,96 MW.

Biomasu budou dodávat chorvatské společnosti a partnerem projektu je i město Gospić. Hodnota projektu je 20 milionů eur, tedy více než půl miliardy korun.

Generálním dodavatelem je společnost EKOL, která se podílí i na dalších projektech biomasových elektráren v Chorvatsku. Společnost EKOL pro tento projekt dodá, mimo jiného zařízení, kotel i turbínu vlastní výroby. Připojení elektrárny do sítě a zahájení vlastní výroby je plánováno na konec roku 2018.

Generální ředitel skupiny GEEN uvedl, že elektrárna v Gospići je bezpečný projekt s velmi dobrou návratností vložené investice. Vedle elektrárny bude vybudovaná i linka na výrobu pelet, čímž bude využité i teplo, které vzniká při spalování biomasy. Zdroj z biomasy bude vyrábět nejen elektrickou energii, ale i teplo, které bude primárně využíváno pro peletovací linku.

Skupina GEEN se především zaměřuje na obnovitelné zdroje energie, jako jsou vodní, větrné i fotovoltaické elektrárny a v menší míře pak technologiím pro uchování elektrické energie.

Projekt zapadá do mapy o oborových příležitostech pro český export, které zpracoval obchodní úsek velvyslanectví České republiky v Záhřebu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Bohuslav Zavadil, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek