České (V4) startupy opět zazářily v Nizozemsku

27. 5. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České (V4) startupy opět zazářily v Nizozemsku Ve dnech 23.-24. května 2016 se české (V4) startupy úspěšně zúčastnily dvou akcí v rámci Startup Fest Europe. Jako první proběhla 23. května 2016 konference „V4 Startups & Scale-ups in the Netherlands“ v prostorách Erasmus Centre for Entrepreneurship - Rotterdam Science Tower.

Hlavní akcí světové úrovně bylo právě oficiální zahájení Startup Fest Europe, které se uskutečnilo v budově staré burzy v Amsterdamu 24. května 2016. Příprava tohoto projektu ekonomické diplomacie probíhala v úzké spolupráci s Czech ICT Alliance, Prague Startup Centre a zejména CzechInvestem a odborem ekonomické diplomacie MZV ČR, které projekt z velké části financovaly. Účast na Startup Fest Europe finančně podpořil sponzor - firma CORPIN.

Na akci „V4 Startups & Scale-ups in the Netherlands“ se prezentovaly české společnosti investAukce.cz, Traffika, iNNUiCHi, Project Janus, MyStay a Runecast.

Organizátoři Startup Fest Europe pak vybrali celkem 50 nejlepších a nejperspektivnějších startupů (zejména, ale nejen, z Evropy), aby se představily ve „Startup Garden“, se z celkem 6 vybraných českých startupů zúčastnily tři – Runecast, Battswap a Comprimato (zbývající tři, které se z různých důvodů nakonec nezúčastnily – Brand Embassy, Portadi a BudgetBakers, byly přesto společně s nimi také prezentovány v široce distribuované informační brožuře). Pro srovnání uvádíme, že z ostatních zemí V4 se dostaly na akci pouze 2 polské startupy.

V4 Startups & Scale-ups in the Netherlands 2016, 23. května 2016, Rotterdam

Akci zahájila krátkým projevem, v rámci českého předsednictví V4, velvyslankyně Jana Reinišová, která mj. zdůraznila „historické kořeny visegradské spolupráce a současný ekonomický růst zemí V4, který dosahuje přibližně dvojnásobku průměrného růstu EU, a to zejména díky inovacím a vysoké technické a průmyslové úrovni našich zemí.“ Následně přednesl svou řeč princ Constantijn, který označil země V4 za „ekonomické tygry Evropy“ a připomněl „potřebu spolupráce a propojení nejen mezi jednotlivými zeměmi a regiony EU, ale také na globální úrovni, k čemuž se právě snaží přispět Startup Fest Europe.“

Následoval krátký panel zástupců V4, v kterém za ČR vystoupila Markéta Havlová z CzechInvestu. Dále se prezentovalo přes dvacet startupů V4, navíc dva vybrané nizozemské a jeden speciální host z USA. Další řečník byl Don Ginsel, zakladatel Holland Fintech, což se hodilo, protože některé z pozvaných startupů V4 byly právě ze sektoru fintech. Porota, které předsedal ekonomický diplomat a hlavní organizátor, Roman Holý, vybrala z každé země V4 nejlepší startupy, které získaly hodnotné ceny od partnerů akce Ernst & Young a ING Bank (za ČR to byly MyStay a Runecast) a hlavním vítězem se stala maďarská společnost MosaicLights, která tak získala „divokou kartu“ k účasti na Startup Fest Europe.

Akci uzavřel, jako zástupce příští předsednické země EU, slovenský velvyslanec Roman Bužek. Následovala neformální recepce, během které pokračovalo setkávání startupů s investory a dalšími přítomnými partnery. Celkem se akce zúčastnilo cca 120 hostů. Další detaily, mj. seznam zapojených startupů lze najít na webových stránkách.

Startup Fest Europe – Startup Garden & Global Investor Tour 2016, 24. května 2016, Amsterdam

O významu této akce nejlépe svědčí fakt, že na ní vystoupily takové inspirativní a uznávané osobnosti jako Tim Cook (Apple), Neelie Kroes (EU Special Envoy), Eric Schmidt (Alphabet / Google), Travis Kalanick (Uber), Pieter van der Does (Adyen), Gillian Tans (Booking.com), Nathan Blecharczyk (Airbnb), Andrus Ansip (místopředseda Evropské komise) nebo nizozemský premiér Mark Rutte!

Delegaci ČR vedl náměstek MPO Tomáš Novotný, dále se zúčastnili Jiří Hák (Corpin a.s. – sponzor české účasti) a investoři Martin Fedor (Sandberg Capital), Michal Hanus (Chenen a.s.) a Tomáš Orlík (Credo Ventures). Hlavním cílem akce byla, kromě inspirativních vystoupení výše uvedených osobností, prezentace pečlivě vybraných startupů před globálními investory a technologickými partnery, která probíhala dopoledne a pak během přestávek plenárního zasedání po celý den.

Pozoruhodným důsledkem aktivního přístupu ZÚ Haag – zapojení sponzora, bylo, že ČR a Čína – zastoupená společnostmi Hopefull Grain & Oil a China Holland Innovation Center, byly jediné země, které měly svůj vlastní stánek ve Startup Garden. To, společně s účastí tří špičkových českých startupů, jasně přispělo k výjimečnému zviditelnění ČR jako vhodné země pro inovativní podnikání. Akce pokračovala „královskou“ večeří pro cca 50 vybraných „VIP“ hostů, včetně českých zástupců, a neformálním večírkem pro všechny zástupce startupů, investorů a partnerů akce.

Fotografie ze zahájení Startup Fest Europe, kterého se zúčastnilo více než 1 000 hostů, jsou veřejně k dispozici.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Haagu (Nizozemsko),
Autor: Roman Holý, ekonomický diplomat, ZÚ Haag

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek