České velvyslanectví v Paříži hostilo mezinárodní konferenci k výkonným laserům IZEST-ELI Beamlines

6. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - České velvyslanectví v Paříži hostilo mezinárodní konferenci k výkonným laserům IZEST-ELI Beamlines Ve dnech 29. a 30. listopadu 2016 uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve Francii ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou v Paříži mezinárodní vědeckou konferenci věnovanou vysokovýkonným laserům IZEST–ELI Beamlines 2016. ČR byla na akci reprezentována vědecko-výzkumným pracovištěm ELI-Beamlines v Praze a Fyzikálním ústavem Akademie věd.

Konference byla zaměřena na výměnu informací a praktických zkušeností v oblasti výzkumu a vývoje laserových technologií. Byla pořádána v rámci mezinárodního projektu ELI (Extreme Light Infrastructure), který je součástí evropského plánu na vybudování nové generace velkých výzkumných zařízení, vybraných Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Hlavním cílem ELI je vytvoření nejmodernějšího laserového zařízení na světě o intenzitě, která je zhruba 10x vyšší než doposud dosažené hodnoty v této oblasti. Projekt sdružuje v současné době tři evropská výzkumná centra v ČR, Maďarsku a Rumunsku. ELI Beamlines v České republice má za úkol vytvořit novou generaci sekundárních zdrojů pro mezioborové aplikace ve fyzice, astrofyzice, chemii, medicíně, biologii a materiálových vědách. ELI Beamlines je v gesci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který koordinuje národní konsorcium ELI-CZ s 14 českými univerzitami a výzkumnými ústavy.

Konference se zúčastnili vědečtí pracovníci a zástupci infrastruktur jako je ELI, PETAL, Apollon a EXCELS z celého světa. Za ELI Beamlines ČR a Fyzikální ústav Akademie věd ČR vystoupil na konferenci Vědecký koordinátor výzkumných programů ELI Beamlines Georg KORN. Velvyslanectví bylo na akci reprezentováno obchodním radou Tiborem Opělou.

Během dvoudenní konference  vystoupilo přibližně dvacet expertů s příspěvky, které se týkaly sociálně-ekonomického dopadu rozvoje technologií extrémního světla, zmírnění závažnosti problému vesmírných odpadů, protonové terapie a nukleární farmakologie, astrofyziky, relativity, temné hmoty a dalších témat v oblasti laserových technologií.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Paříži (Francie). Autor: Tibor Opěla, obchodní rada velvyslanectví.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek