Česko-chorvatské podnikatelské fórum během návštěvy prezidenta Zemana v Chorvatsku

4. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česko-chorvatské podnikatelské fórum během návštěvy prezidenta Zemana v Chorvatsku Při příležitosti státní návštěvy prezidenta České republiky v Chorvatsku se v Záhřebu dne 29. března 2017 konalo v gesci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Chorvatské hospodářské komory česko-chorvatské podnikatelské fórum, kterého se zúčastnila česká podnikatelská delegace.

Podnikatelská delegace se skládala ze zástupců 11 firem (Advokátní kancelář Bakeš & partneři, Bleskové překlady, Smart Heating Technology, Čerozfrucht, Česká spořitelna, JTH Holding, Kovolit, Lázně Teplice v Čechách, Nepa, TollNet a Xanthus). Další české firmy (např. AŽD, ČSA) se akce zúčastnily individuálně. Svaz průmyslu a dopravy ČR na akci zastupoval jeho prezident pan J. Hanák. Překvapující byl zájem chorvatských firem o setkání se zástupci českých firem. K účasti se jich registrovalo přes padesát.

Vlastní fórum se skládalo ze dvou částí. Oficiální část zahájil prezident Chorvatské hospodářské komory, na jehož příspěvek ohledně vzájemných ekonomických vztahů navázal prezident Svazu průmyslu a dopravy, jenž mimo jiné připomněl, že loňský rok byl rokem rekordního českého vývozu do Chorvatska. Na slova chorvatské prezidentky o nových možnostech českých investic do Chorvatska pak navázal ve svém vystoupení český prezident, který podpořil zejména aktivity a investice českých firem do ropného a petrochemického průmyslu, do bankovnictví a do výstavby rekreační infrastruktury na jaderském pobřeží.

plénum

Druhá část podnikatelského fóra byla zahájena představením přítomných českých firem a  prezentací nových služeb ČSA na letecké lince do Záhřebu i dalších zemí jihovýchodní Evropy. Následovala jednání B2B zástupců firem z obou zemí.

Počet přihlášených firem a vlastní průběh podnikatelského fóra opět potvrdil, jak široký je zájem podnikatelů obou zemí o navazování nových nebo rozšiřování stávajících obchodních kontaktů, což také potvrzuje skutečnost, že Chorvatsko se z vleklé ekonomické a finanční krize dostalo se zpožděním proti jiným státům regionu a jeho trh nyní začíná poskytovat zajímavé obchodní i investiční příležitosti.

Průběh fóra také potvrdil, že se v tomto teritoriu začínají rozvíjet nové obory, jako například spolupráce v oblasti finančnictví, služeb specializovaných právnických kanceláří a IT technologií. Perspektivním novým oborům věnuje ekonomický úsek velvyslanectví zvýšenou pozornost a je připraven poskytnout českým firmám veškerou potřebnou pomoc a konzultace.

Během fóra byla také potvrzena významná česká investice, jež bude slavnostně zahájena v dubnu t.r. položením základního kamene k rozsáhlému rekreačnímu a hotelovému komplexu Costabella v blízkosti Rijeky. O projektu poskytnul informaci jeho investor – firma JTH  Holding – která se také zúčastnila fóra. Celková hodnota projektu je 55 mil. EUR a měl by být dokončen v roce 2019.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko). Autor: Bohuslav Zavadil, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek