Česko jako obchodní a investiční příležitost pro Katalánsko

7. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Česko jako obchodní a investiční příležitost pro Katalánsko Ve dnech 30. listopadu a 1. prosince 2016 se v Granollers (Barcelona) konal seminář, který Ambasáda ČR v Madridu zorganizovala ve spolupráci s konzultační agenturou Boil International a za účasti Honorárního konzulátu v Barceloně. Dne 30. 11. proběhla informační a diskusní část, dne 1. 12. pak konzultace jednotlivých firem.

Cílem dvoudenní akce monotematicky zaměřené na ČR bylo prezentovat zainteresovaným katalánským firmám aktuální ekonomickou situaci ČR a z ní vyplývající obchodní a investiční příležitosti. Zúčastnilo se 16 malých a středních firem a dále významná společnost v oblasti automobilových komponentů, DMI Automotive Spain, jejíž zástupci se podělili o zkušenosti z příchodu na český trh a specificky ze spolupráce s agenturou na podporu investic v ČR, CzechInvest.  

Zúčastněné firmy pokryly řadu sektorů: automobilový průmysl a komponenty, sportovní potřeby, plastové výrobky a obaly, zdravotnictví, potravinářství, výroba barev a laků, čisticí výrobky.

ČR se svou perspektivní, stabilně rostoucí ekonomikou a transparentním právním rámcem včetně vstřícného systému investičních pobídek zůstává tradiční obchodní destinací pro katalánské firmy. Agentura Boil International Česko na semináři vyhodnotila jako „německou kvalitu za levnější ceny“.

Z následné diskuze vyplynulo také pozitivní hodnocení služeb státní agentury pro podporu investic, CzechInvest. Španělská strana ocenila transparentnost pobídek, vstřícnost jednotlivých pracovníků a jejich efektivitu. Zástupce DMI Automotive Spain prohlásil, že „Česko je pro nás velmi atraktivní, vzhledem ke kvalitě pracovní síly, služeb a infrastruktury, kterou nabízí“.

Katalánsko je z pohledu vzájemné obchodní výměny pro ČR klíčovým regionem: je po léta první z hlediska dovozu i vývozu a představuje cca 30 % celkového obratu ČR se Španělskem. Tradičním sortimentem oboustranné obchodní výměny je automobilový průmysl včetně komponentů, dále chemický průmysl (i farmaceutiky) a konečně elektronika a elektrický průmysl. 

Jako nové příležitosti se v posledních letech profilují oblasti energetického a farmaceutického/ lékařského výzkumu, zdravotnické služby, potravinářství a udržitelné zdroje/ energetika. Důkazem výše uvedeného byly i výstupy semináře. „Hodláme ve spolupráci s Českým centrem a CzechTrade Madrid vůči tomuto regionu uvedené oblasti dále rozvíjet, ať formou Projektů na podporu ekonomické diplomacie či dalších obchodně-ekonomických aktivit,“ shrnuje výsledky akce zástupkyně velvyslankyně. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Madridu (Španělsko). Autorka: Zdeňka Kostik Šubrová, zástupkyně velvyslankyně.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek