Česko je pro investory nejatraktivnější destinací ve střední Evropě

19. 11. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Za první pololetí roku 2015 bylo v České republice realizováno téměř pět desítek nových investic. Ty by měly vytvořit více než 6 500 pracovních míst. V Česku je obecně více kvalifikovaných pracovníků, které zahraniční firmy požadují, než v okolních zemích.

grafNejvíce pracovních příležitostí v ČR vzniká v oblasti výroby. Dramaticky roste poptávka po kvalifikovaných inženýrech, ale i dělnických profesích. Od roku 2014 opět stoupá počet poptávaných pozic a tento trend pokračuje i v roce 2015. Za první polovinu letošního roku bylo otevřeno o 40 procent pracovních pozic více než ve stejném odbdoí roku 2014.

Česká republika má ve srovnání s okolními zeměmi vysokou flexibilitu pracovního trhu. Důvodem je údajně i malé množství restrikcí a překážek ze strany státu a dobré propojení vládních nařízení s pracovním trhem. Vyplývá to z každoroční analýzy pracovních trhu Hays Global Skills Index, vydávané ve spolupráci s Oxford Economics. Na trhu je zároveň dostatečné množství uchazečů se schopnostmi, které firmy aktuálně vyžadují.

Výrazný nárůst poptávky po nových pracovnících v posledních dvou letech zaznamenala tzv. centra sdílených služeb (Business Services). Ve více než 150 centrech v České republice je zaměstnáno asi 55 000 lidí. Pro rok 2015 se předpokládá růst až o 16%.

„Do České republiky přicházejí noví investoři se zájmem vybudovat nová centra sdílených služeb. U již existujících center dochází k přebírání dalších procesů a aktivit. Potenciální investoři mají stále velký zájem o Prahu, Brno a Ostravu, nicméně tento rok se setkáváme i se zájmem o menší krajská města jako například Plzeň nebo Olomouc. Aktivitám v rámci těchto center nadále dominují pozice v oblasti účetnictví a financí, IT je však v těsném závěsu,“ uvádí ředitel společnosti Hays Czech Republic Ladislav Kučera.

„Co se týká jazykové vybavenosti uchazečů, největší poptávka je i nadále po německy mluvících kandidátech. Omezené možnosti trhu s těmito kandidáty mají za následek poměrně výrazný nárůst platového očekávání zaměstnanců s těmito jazyky a tudíž i umělého navyšování platů, v některých případech až o 25%," doplňuje Kučera.

Dalším rychle rostoucím odvětvím jsou technologická vývojová centra (R&D), která se rozšiřují nebo vznikají zcela nová. Ta hledají vysoce kvalifikované inženýry v oblasti strojírenství, elektro, chemie a IT. Tito lidé jsou absolventy technických univerzit zejména v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Liberci. Vzhledem ke stále nízké ochotě se stěhovat za prací, jsou vhodnými lokalitami právě tato velká města.

Enormní oživení nastalo i na realitním trhu. Investoři a developeři mají zájem o projekty jako jsou logistická centra, skladové prostory, či výrobní areály. V případě kancelářských prostor se jedná o rekonstrukce a přestavby méně atraktivních budov v centru Prahy. Vysoká poptávka je po tzv. zelených budovách, šetrných k životnímu prostředí.

„Všeobecně očekáváme a v současnosti již pociťujeme stavební boom, který se začíná soustředit primárně v hlavním městě. S tím je samozřejmě spojeno vytvoření nových pracovních míst a velká poptávka po odbornících a specialistech v oblasti projektového řízení, správy nemovitostí, ale i expandérech či expertech na tak specializované profese, jako jsou technická zabezpečení budov či železniční stavby,“  říká Ladislav Kučera.

Mimo hlavní město směřují investice do průmyslových areálů, které jsou umístěny na hlavních dopravních tepnách se snadnou dostupností do zahraničí. V České republice se nabízí dostatek developerů, kteří mohou nabídnout pozemky již se stavebním povolením a dokončení staveb do několika měsíců.

Informační technologie jsou v současné době rovněž  jedním z nejpřitažlivějších oborů na českém trhu. Mnoho známých společností, převážně z USA a Velké Británie cílí svá IT centra právě do České republiky. „Jedním z hlavních důvodů, proč firmy míří do České republiky, jsou finance. Čeští IT specialisté dosahují v porovnání s uchazeči z ostatních zemí Evropy či z USA stále podstatně nižšího finančního ohodnocení. Mají však k dispozici nejmodernější technologie, vysoce kvalitní zázemí, zajímavé benefity a možnost růstu," vysvětluje Kučera.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Hays CR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek