Česko na veletrhu INNOPROM 2016 v Jekatěrinburgu

22. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Na mezinárodním průmyslovém veletrhu INNOPROM 2016 (Jekatěrinburg, Sverdlovská oblast) reprezentovali Českou republiku zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Jihočeského kraje, Generálního konzulátu ČR, agentury CzechTrade v Jekatěrinburgu a představitelé českých firem.

Proběhla řada jednání s ruskými partnery ze Sverdlovské oblasti a společný kulatý stůl za přítomnosti dvou ministrů regionální vlády, který organizoval Generální konzulát v Jekatěrinburgu za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR (projekt ekonomické diplomacie).

INNOPROM je nejvýznamnějším mezinárodním průmyslovým veletrhem ve Sverdlovské oblasti, který probíhá pod záštitou ruské federální vlády jako jedna z hlavních průmyslových výstav Ruské federace. Tématem letošního ročníku, který probíhal od 11. do 14. července 2016, byly „průmyslové sítě“ se speciálními výstavami zaměřenými na strojírenství, komponenty pro strojírenskou výrobu, energetiku, průmyslovou automatizaci, technologie ke zpracování materiálů a technologie pro města.

Představitelé českých a ruských institucí a firem se během veletrhu zúčastnili kulatého stolu „Perspektivy ekonomické spolupráce Česka s Uralským regionem“, kde byly projednány perspektivní oblasti vzájemné spolupráce.

Zástupci Sverdlovské oblasti zde informovali o přípravě projektu ve zvláštní ekonomické zóně na letišti Uktus, který budou na základě zkušeností s výrobou českých letadel L410 řešit společnosti UGMK (majitel společnosti Aircraft Industries, a.s., výrobce letadel L410) a Uralský závod civilního letectví v Jekatěrinburgu (více v tiskové zprávě).  Vyjádřili rovněž zájem o spolupráci v oblasti ekologie, distribuce a čištění pitné vody a v malých energetických projektech, zaměřených na využívání odpadů jako energetické suroviny. Za perspektivní dále uvedli tyto oblasti možné spolupráce: obnovitelné zdroje, energetickou efektivitu, strojírenství, dopravní strojírenství a lesní hospodářství. Město Jekatěrinburg projevilo zájem o technologie řízení městského hospodářství a o zkušenosti v oblasti podpory inovačních projektů a malého podnikání.

Za českou stranu na kulatém stole vystoupil předseda Společné pracovní skupiny mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a vládou Sverdlovské oblasti a ředitel odboru mezinárodních vztahů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR M. Pospíšil s informací o vývoji česko-ruských obchodních a ekonomických vztahů. Generální konzul v Jekatěrinburgu J. Maršíček informoval o výsledcích a perspektivách další spolupráce ČR s Uralským regionem a se Sverdlovskou oblastí. Náměstek hejtmana Jihočeského kraje A. Krák provedl krátkou rekapitulaci spolupráce jihočeského regionu se Sverdlovskou oblastí od roku 2013, kde vzájemné kontakty zaznamenaly nadstandardní intenzitu nejen na úrovni regionů, ale i na úrovni měst a akademických institucí.

Na kulatém stole dále vysoupil představitel sdružení České energické technologie s podrobnostmi k projektům výroby a dodávek kotelen společnosti Thermona spol. s r.o., modernizace tramvají, energetické efektivity a ekologie.  S informacemi a firemními prezentacemi vystoupili zástupci českých společností: TOS VARNSDORF a.s., - strojírenská výroba ve společném podniku GRS Ural v Jekatěrinburgu; LABARA s.r.o., - výroba elektroizolačních materiálů v Jekatěrinburg av Bobrovském izolačním závodě ve Sverdlovské oblasti;  VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s., - integrované bezpečnostní systémy pro dopravní uzly a další zařízení s velkým počtem osob;  Enkom a.s.,  - dodávky a financování projektů kotelen a elektráren v uralském regionu;  BV elektronik s.r.o. – výroba a prodej transformátorů a tlumivek pro energetiku.

Česká účast na mezinárodním průmyslovém veletrhu INNOPROM 2016 byla ve srovnání s minulým rokem skromnější, byla však ze strany ruských regionálních i federálních představitelů vnímána pozitivně, a to i s ohledem na růst obchodní výměny ČR se Sverdlovskou oblastí a dalšími ruskými regiony za první 4 měsíce roku 2016.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem v Jekatěrinburgu (Rusko). Autor: Luboš Laštůvka, ekonomický konzul.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek